piątek, 24 maja 2013

Beth Revis - "W otchłani"

Tytuł: W Otchłani
Autor: Beth Revis
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Stron: 392
Seria: tom #1
Siedemnastoletnia Amy i jej rodzice poddają się procesowi hibernacji, mającemu trwać około 300 lat. W tym czasie statek, który wyrusza z naszej rodzimej Ziemi powinien dotrzeć do nowej planety. Zadaniem ludzi takich jak rodzice Amy będzie przygotowanie nowego środowiska do zasiedlenia. Jednak ktoś postanowił zbudzić dziewczynę z koszmarnego, świadomego trwania w nicości wcześniej niż było to planowane. Oszołomiona i zdezorientowana wkracza w świat zamknięty na statku kosmicznym o wdzięcznej nazwie "Błogosławiony". Lecz tylko nazwa jest tam tak piękna. Przywódcą populacji ludzkiej jest Najstarszy - dokłada wszelkich starań, by ludzie byli mu posłuszni i aby nie było między nimi różnic - ani w wyglądzie, ani w zachowaniu, ani w poglądach. Pod swoją opieką Najstarszy ma Starszego, jedynego nastolatka na całym statku, który kiedyś przejmie jego tytuł i pozycję. Dopiero spotkanie z tak różną od niego dziewczyną - pierwszą w życiu istotą o jasnej skórze i rudych włosach jaką było mu dane zobaczyć - zaczyna budzić jego nieufność wobec metod stosowanych przez Najstarszego.
Niespodziewanie ktoś zaczyna odłączać zamrożonych na najniższym poziomie osobników z Ziemi próbując się ich pozbyć. Amy i Starszy mają przed sobą do rozwiązania trudną zagadkę, ochronę wciąż zamrożonych rodziców dziewczyny, a w ich głowach powoli rodzi się bunt wobec tyranii Najstarszego.

"W otchłani" Beth Revis jest pierwszą częścią trylogii. Podchodziłam do niej sceptycznie - klimaty sci-fi i dystopii raczej nigdy mnie nie pociągały. Sądziłam również, że będzie to kolejna słodka miłosna opowieść osadzona w dziwnych realiach, kierowana głównie do nastolatków. Biję czołem i przyznaję się do ogromnego błędu!
Powieść wciągnęła mnie bez reszty. Uniwersum w obrębie statku kosmicznego, jakie stworzyła autorka, jest naprawdę dobrze dopracowane i nowatorskie. Przede wszystkim każdy zastosowany tu zabieg, opis świata, zwrot akcji, zachowanie bohaterów jest przemyślany, spójny i logiczny - nie miałam wrażenia, że czytając coś mi umyka. Podzielenie rozdziałów na opowieść z perspektywy Amy i z perspektywy Starszego, nie tylko pozwala czytelnikowi poznać różny punkt widzenia na hermetyczną rzeczywistość, w której znajdują się bohaterowie, ale wprowadza urozmaicenie, które zapobiega przydługim, nużącym rozdziałom.
Autorka nie kombinuje z językiem, nie stara się wprowadzać skomplikowanych, wymyślnych nazw. Pisze stylem żywym, barwnym, bogatym. Wszystko to sprawia, że książka jest nie tylko prosta, ale i przyjemna w odbiorze - mimo kilku dość mocnych jak dla mnie scen.
Fabuła nie rozdrabnia się, nie przecieka czytelnikowi przez palce - wszystko stopniowo logicznie się układa, zazębia.
Bohaterowie są świetnie wykreowani - każdy z nich ma swoje indywidualne poglądy, sposób zachowania, myśli. Warto zwrócić też uwagę na kreację bohaterów pobocznych, oraz pewnego rodzaju bezmyślnej ludzkiej masy zamieszkującej miasto we wnętrzu "Błogosławionego". W bardzo dobry sposób zostało ukazane ich ślepe posłuszeństwo, brak refleksyjności i zezwierzęcenie potrzeb.
Kolejnym plusem jest umieszczenie wątku miłosnego jedynie w tle - i na szczęście nierozwinięcie go zbyt mocno, w końcu to dopiero pierwszy tom.

Jedynym, co mogę zarzucić tej książce, jest płaczliwość głównej bohaterki. W ciągu historii popłakała się minimum 3 razy i trochę mnie to irytowało, jednak jej postać jest naprawdę dobrze wykreowana i po kilku stronach znowu lubiłam tą rozsądną rudą dziewczynę.

Z czystym sercem mogę polecić tę książkę zarówno nastolatkom jak i starszym czytelnikom. Zapewnia ona nie tylko bardzo dobrą rozrywkę, ale również skłania do refleksji na wielu poziomach - nad swoim życiem, nad porządkiem świata. Coraz bardziej przekonuję się do sci-fi oraz powieści dystopijnych - "W otchłani" ma w tym ogromny udział.

9/10

za świetną lekturę dziękuję z całego serca

21 komentarzy

 1. Książka również wywarła na mnie ogromny wpływ. Początkowo podchodziłam sceptycznie, bo i mi nie leżał ten gatunek. Na szczęście się przekonałam, przeczytałam genialną książkę i czekam na tom drugi. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Książkę od dawna mam w planach i z pewnością ją przeczytam, dlatego też cieszy mnie Twoja niezwykle pochlebna recenzja. :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo zachęcająca i pobudzająca do myślenia recenzja

  OdpowiedzUsuń
 4. Książkę od dawna mam w planach. Kiedyś przeczytam, jak będzie mi dane :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo mi się podobała i wkurzam się, że jeszcze nie ma "Miliona Słońc"

  OdpowiedzUsuń
 6. ksiązka kusiła mnie od samego początku - gdy ją przeczytałam ... rewelacyjna :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Z tymi klimatami sci-fi i dystopii mam podobnie. Nigdy mnie jakoś nie kręciły. Ale może będzie ze mną jak i z Tobą, że książka mimo to spodoba mi się? Sądzę, że zaryzykuję i po przeczytaniu wszystkich zaplanowanych książek pomyślę i nad zakupem tej.

  OdpowiedzUsuń
 8. Wiedzialam ze ksiazka Ci sie spodoba! Teraz obie bedziemy wypatrywac stycznia i kolejnego tomu:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Muszę koniecznie zabrać się za ten tytuł. Stoi już u mnie na półce w szczególnym miejscu i tylko mruga oczkiem.

  OdpowiedzUsuń
 10. Jakiś czas temu kupiłam tę książkę. Nie wiem czemu to zrobiłam, nie lubię sci-fi. Może to okładka tak na mnie zadziałała? Nie żałuję swojej decyzji, powieść mnie ciekawi i nie mogę się doczekać, kiedy ją przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo chciałabym miec ta ksiazki, spodobała mi sie :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Mi takie książki bardzo się podobają :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Czytałam i mi też się bardzo podobała :) Teraz pozostało już tylko czekać na kolejny tom ;D

  OdpowiedzUsuń
 14. Czytałam i naprawdę bardzo mi się podobało! Już nie mogę doczekać się kolejnego tomu.

  PS Obserwuję i zapraszam do mnie : )

  OdpowiedzUsuń
 15. Mnie ta książka nie zachwyciła, wręcz przeciwnie coś mi w niej nie pasowało i nie jestem pewna czy chciałabym przeczytać kontynuacje.

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo chcę przeczytać tę książkę. Zbieram się na to od dnia jej premiery i do tej pory jakimś cudem jeszcze mi się to nie udało :/

  OdpowiedzUsuń
 17. Uwielbiam tą książkę ;*

  OdpowiedzUsuń
 18. jak na fejsie powiedziałaś, że przeczytałaś w dwie godziny to już byłam pewna, że to musi być naprawdę coś :D chętnie przeczytałabym :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Koniecznie muszę wreszcie przeczytać ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 20. Mam ją u siebie chyba z rok, jak na razie jeszcze nie ruszona! Nie wiem jak to się mogło stać...:(

  OdpowiedzUsuń

© Waniliowe Czytadła
Maira Gall