ZAPOWIEDŹ: Jan Polkowski - "Ślady krwi"
12:18
Jan Polkowski (ur. 1953) jest polskim poetą, pisarzem, wydawcą, redaktorem, a także działaczem NSZZ Solidarność. W okresie stanu wojennego był działaczem opozycji demokratycznej i niezależnym wydawcą internowanym. W swoim życiu pełnił bardzo wiele funkcji, wiele z nich związanych było z Krakowem, w którym mieszka (1996 - prezes Agencji Rozwoju Miasta w Krakowie; 2003-2004 członek zarządu Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Krakowie); był także dyrektorem Biura Zarządu i Spraw Korporacyjnych TVP S.A., a także właścicielem filmy public relations - jako, że jest specjalistą w dziedzinie komunikacji społecznej.
Jan Polkowski w 2007 roku został odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, natomiast w roku 2010 otrzymał dwie nagrody: im. Andrzeja Kijowskiego (za tomik wierszy Cantus), a także Medal "Niezłomnych w Słowie".
Obecnie jest redaktorem naczelnym portalu Portalfilmowy.pl *
Książka Ślady Krwi zostanie wydana nakładem Wydawnictwa M dnia 23.04.2013. Poniżej opis wydawnictwa.
"Ślady krwi" to niemal sensacyjnie rozwijająca się opowieść o czterech kolejnych pokoleniach rodziny, której koleje poznajemy podczas odzyskiwania i odkłamywania pamięci przez głównego bohatera. Powieść nie została napisana dla prostego pokrzepieniu serc. Ale chociaż odkryta prawda boli jeszcze mocniej daje w zamian szansę na jednostkowe i wspólnotowe ocalenie.
Napisana z rozmachem powieść Jana Polkowskiego to niezwykła próba rozmowy z Polakami o ich współczesnej kondycji za pomocą sięgnięcia po ważne składniki narodowej tożsamości – zmagania z niemieckim i rosyjskim totalitaryzmem, doświadczenie absurdalnej rzeczywistości PRL, walka o niepodległość, dramat kolaboracji, pamięć Kresów, dylematy wiary w Boga, ale i bogata tradycja kulturowa – jak choćby opisy Wołynia odsyłające do Pana Tadeusza – to wszystko składa się na wielką, polifonicznie opowiedzianą przygodę polskiego losu. Mimo pesymizmu i wiernego obcowania z polską klęską autor daleki jest od stereotypowego rozmiłowywania się w martyrologii. Pozostaje ironicznym i niezależnym obserwatorem. W tym leży siła Śladów krwi.
Czytelnicy, którzy poszukują w literaturze poważnej próby zmierzenia się z polskością na serio, a dla których styl, piękno języka i ciągłość kultury nie są obojętne, na pewno się nie zawiodą!
Recenzję tej pozycji będzie można przeczytać na moim blogu!
*Źródło: Wikipedia
6 komentarze
Na książkę raczej się na razie nie skuszę:)
OdpowiedzUsuńCzekam na recenzje :)
OdpowiedzUsuńCoś dla mnie :)
OdpowiedzUsuńCzekam własnie na egzemplarz :) Sam opis zacheca do zapoznania się z powieścią :)
OdpowiedzUsuńCzekam na swój egzemplarz.
OdpowiedzUsuńJa również wybrałam tę pozycję do recenzji i zamieściłam notkę o zapowiedzi. Książka zapowiada się naprawdę ciekawie.
OdpowiedzUsuń