Dan Wells - "Partials. Częściowcy."

20:21

Tytuł: Partials. Częściowcy.
Autor: Dan Wells
Wydawnictwo: Jaguar
Stron: 480
Typ literatury: Dystopia / Young Adult
Ludzkość została zdziesiątkowana przez Partialsów (Częściowców), którzy zostali stworzeni w warunkach laboratoryjnych przez władze USA, by wytoczyć wojnę Chinom. Wojna została wygrana, jednak Partialsi nie byli tak doskonali jakby mogło się wydawać i zwrócili się przeciwko człowiekowi. Na domiar złego, wyniszczona ludzkość próbując się odradzać (wprowadzając przymusową reprodukcję) ponosi porażkę za porażką – wciąż rodzą się martwe noworodki, czego powodem jest wirus zwany RM. Nastoletnia Kira Walker podejmuje badania nad wirusem, chcąc ocalić swój gatunek – szczególnie, że jej najlepsza przyjaciółka zaszła w ciążę.

W powieści mamy do czynienia z niemal postapokaliptyczną wizją świata, która została świetnie wykreowana. Książka nie potrzebuje czasu, by się rozwijać – wciąga od pierwszych stron. Sam pomysł na fabułę wydaje się oryginalny, jest intrygujący i przykuwa uwagę czytelnika. Dodatkowo mamy tu do czynienia z dobrze przemyślaną wielowątkowością. Świetnie wykreowani i umiejętnie prowadzeni bohaterowie są tacy jacy być powinni – wyraziści, różnorodni, wzbudzający emocje odbiorcy.
„Partials” to książka znana i posiadająca dobrą ocenę nie tylko w Polsce. Na portalu Goodreads pierwsza część trylogii Dana Wellsa zbiera  wysokie noty. O powieści słyszałam dużo wcześniej, słyszałam opinie zaskakująco dobre, dlatego postawiłam jej wysoką poprzeczkę i… na szczęście udało się jej podołać moim wymaganiom. Pomimo, że postapokaliptyczny klimat nie jest moim czytelniczym konikiem, od „Częściowców” nie sposób się było oderwać. Jest to trylogia zdecydowanie zasługująca na szansę – mam nadzieję, że kolejne części będą równie dobre, lub nawet lepsze.


Myślę, że książka spodoba się głównie młodszej rzeszy czytelników, ponieważ do takiej grupy wiekowej jest właśnie kierowana. Jednak sama spędziłam z nią naprawdę dobry czas, więc zdecydowanie mogę polecić miłośnikom dystopii zawartej jednak w ramach lekkiej, niezobowiązującej powieści dla młodzieży.

8/10

za egzemplarz recenzencki dziękuję

zapraszam na blog

You Might Also Like

11 komentarze

 1. Nie miałam jeszcze okazji zapoznać się z tą powieścią, ale chętnie nadrobię zaległości jak tylko wpadnie ona w moje ręce :P

  OdpowiedzUsuń
 2. Na pewno przeczytam tę powieść :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawie ją opisałaś, zachęciłaś mnie

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubię dystopijne powieści, a i ta wydaje się ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ostatnio przeczytałam wiele książek postapokaliptycznych, więc na razie daruję sobie lekturę kolejnej o podobnej tematyce ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. E, tam...dla młodszej. Ja już zapomniałam jak to jest być młodą...a książki dla młodzieży bardzo lubię :) Odmładzają mnie.
  monweg

  OdpowiedzUsuń
 7. Jakoś tak zaczęłam czytać po ang, ale mnie nie wciągnęła. Mimo że zapowiadała się super.

  OdpowiedzUsuń
 8. Po takiej ocenie nie zważajmy na wiek docelowy. Każdy się będzie dobrze "bawił" :)
  monweg

  OdpowiedzUsuń
 9. Nominowałam Cię do Liebster Bloga Award. Zapraszam :)
  http://monweg.blog.onet.pl/2014/02/10/liebster-blog-award/

  OdpowiedzUsuń
 10. Książka bardzo mi się podobała ;) Już nie mogę się doczekać następnej części! :D

  OdpowiedzUsuń