"Czy jesteś psychopatą?" - zapowiedź nowej książki Johna Ronsona

18:55


Czy jesteś psychopatą?
Nowa książka Jona Ronsona trafia do polskich księgarń

Już 10 września na półki polskich księgarń trafi nowa książka znanego brytyjskiego dziennikarza i prezentera Jona Ronsona „Czy jesteś psychopatą?”. To druga – po „Człowieku, który gapił się na kozy” – wydana w Polsce książka Ronsona.

„Czy jesteś psychopatą” to opowieść o obłędzie. O psychopatach. Tych najbardziej niebezpiecznych, z zakładów zamkniętych, tych na szczytach władzy i biznesu, oraz tych, których niegroźne szaleństwo jest pożądane przez media.

Wszystko zaczęło się spotkania Jona Ronsona z pewną specjalistką z zakresu neurologii. Podobnie jak wielu innych kolegów z branży, otrzymała ona pocztą od anonimowego nadawcy dziwną zaszyfrowaną książkę. O pomoc w odkryciu jej tajemnicy poprosiła Jona. Ten zaś zupełnie niespodziewanie odkrył, że w poszukiwaniu rozwiązania zagadki zawędrował do fascynującego świata obłędu.

Jon spotyka pensjonariusza zakładu zamkniętego Broadmoor, który zaklina się, że symulował chorobę psychiczną w celu złagodzenia wyroku, a teraz utknął tu, bo nikt nie chce uwierzyć, że jest normalny; rozmawia z osobami zajmującymi się katalogowaniem schorzeń psychicznych i tymi, którzy zaciekle się im sprzeciwiają; kontaktuje się z wpływowym psychologiem, twórcą stosowanego powszechnie testu na psychopatę, przekonanego, że wielu prezesów i polityków to w rzeczywistości psychopaci.

To właśnie od niego Jon uczy się rozpoznawać osoby o skłonnościach psychopatycznych. Wyposażony w tę wiedzę zmierza ku domenie wpływów i władzy. Przeprowadza wywiad z niesławnym dowódcą szwadronów śmierci i rozmawia ze znanym prezesem, którego domniemana psychopatia doprowadziła do sporych fluktuacji na giełdzie. Ale Jon nie spotyka się wyłącznie z psychopatami; kontaktuje się też z tymi, których działalność zawodowa w jakiś sposób związana jest z szaleństwem i którzy dzięki niemu zarabiają na życie. Odkrywa przy tym niepokojącą prawdę, że wielu ludzi ze szczytów tej branży jest na swój sposób tak samo szalonych jak ci, którzy są przedmiotem ich badań.

Charakterystyczne poczucie humoru, urok osobisty Jona i jego wrodzona dociekliwość sprawiają, że książka „Czy jesteś psychopatą?” wciąga od pierwszych stron. Ta pozornie rozrywkowa lektura wydobywa na światło dzienne niewygodne prawdy i zachęca do stawiania pytań o to, jak definiować normalność w świecie, w którym coraz częściej ocenia się nas po naszych najbardziej skrajnych zachowaniach.
You Might Also Like

10 komentarze

 1. Moje autorskie wyzwanie - ZAPRASZAM!
  http://monweg.blog.onet.pl/2014/09/02/moje-autorskie-wyzwanie/

  OdpowiedzUsuń
 2. Sam tytuł jest szalenie jak dla mnie ciekawy. Chetnie przeczytałabym.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam już nieco o tej pozycji i wydaje się być naprawdę godna uwagi. Będę się musiała za nią koniecznie rozejrzeć, tytuł szalenie mnie intryguje :)

  im-bookworm.pl

  OdpowiedzUsuń
 4. Hmm...jeśli ja znam już odpowiedź na to pytanie?
  Ale i tak książka wydaje się dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Często widzę tą książkę na sferze blogowej. Jednak nie jestem pewna czy jednak książka będzie idealna dla mnie. Dlatego na ten moment sobie ją odpuszczę. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Drażną mnie książki pseudopsychologiczne, być może ze względu na to, że studiuję psychologię i takie pozycje mnie po prostu śmiezą :)

  OdpowiedzUsuń
 7. To coś zdecydowanie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam ochotę :) Interesuję się psychologią, ale nie tyle bym do tej pory miała okazję przeczytać jakąś z książek w tym temacie. Kiedyś musi być ten pierwszy raz...
  Drugatsronaksiazek.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Powiem, że bardzo mnie zainteresowała, chociaż nie na tyle, by kupić - postaram się jednak w taki czy inny sposób zdobyć^

  OdpowiedzUsuń