John Boyne - "Chłopiec w pasiastej piżamie"

10:59


Tytuł:
 Chłopiec w pasiastej piżamie
Autor: John Boyne
Tłumaczenie: Paweł Łopatka
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Stron: 230
Czas czytania: jeden wieczór

Pamiętacie jak to jest być 9-letnim dzieckiem? Wszystko wydaje się proste i nieskomplikowane. Rodzice to najmądrzejsi ludzie na świecie, a przyjaciele najlepsi i już na całe życie. Najważniejszym punktem dnia jest "zabawa" - jak nazywają to dorośli. Ale "zabawa" jest przecież najpoważniejszą sprawą! Jest odkrywaniem tajemnic, poznawaniem świata! A poza tym... tak ciężko uwierzyć, że skoro mam ciepły dom, jedzenie, kochających rodziców i bezpieczeństwo, to inne dzieci mogą tego nie mieć...

Na kartach "Chłopca w pasiastej piżamie" przeżyjecie niesamowitą i niecodzienną przygodę z 9-letnim Brunonem. Zobaczycie świat oczami chłopca, który od zawsze czuł się bezpieczny, miał wspaniały dom, przyjaciół, beztroskie dzieciństwo i nigdy nie bywał głodny. Będziecie musieli się wraz z Brunonem uporać z koszmarną przeprowadzką do okropnego miejsca, Po-Świecia, w którym nie ma nic ciekawego do odkrycia. I wraz z nim w końcu coś odkryjecie! A raczej kogoś. Chłopca zza tamtej strony ogrodzenia. Chłopca w pasiastej piżamie.

To książka o przyjaźni, która z obu stron ogrodzenia zrodziła się z samotności. O przyjaźni szczerej i bezinteresownej. O dziecięcej niewinności. A w końcu o tym, że ludzie (nawet dzieci) po tej i po tamtej stronie ogrodzenia niczym się nie różnią...

Książka jest napisana bardzo prostym językiem. Ma się wrażenie, że została napisana dla dzieci. Jednak jest to historia bardzo głęboka, poruszająca, zmuszająca do refleksji. Można ją przeczytać w ciągu jednego dnia. Ale na pewno szybko nie da się przestać o niej myśleć.
Po przeczytaniu książki obejrzałam również film, który był bardzo poszerzony o kwestie w ogóle w książce nieporuszane. Aby lepiej można było zrozumieć... I książka i film poruszyły mnie do głębi. Polecam ją wszystkim, gimnazjalistom, a także ich dziadkom. Koniecznie w kolejności KSIĄŻKA -> FILM. I polecam ją nawet tym, którzy okresem wojennym się nie interesują. Bo jest to historia wychodząca ponad ramy, które można zamknąć w szufladzie "wojna-Oświęcim-holokaust".

10/10

You Might Also Like

6 komentarze

 1. Do tej pory nie mogę zapomnieć o tej książce... i bez wątpienia jest jedną z moich ulubionych, tych 10/10.

  OdpowiedzUsuń
 2. Oglądałam film i wstrząsnął mną, więc książkę muszę przeczytać koniecznie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę w końcu się za nią zabrać, szkoda tylko że zaczęłam od filmu.

  OdpowiedzUsuń
 4. uwielbiam taką tematykę, obejrzałam też film i bardzo mną wstrząsnął, a teraz marzy mi się książka :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytam każdą książkę, która dotyka okresu II wojny światowej i holokaustu...Tę książkę mam już od dawna na liście życzeń :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo lubię tę książkę i mam do niej niebywały sentyment. Świetna pod każdym aspektem, niesamowita w każdym calu.

  OdpowiedzUsuń