Clara Haro - "Poradnik narzeczonej"

20:23


Tytuł: Poradnik narzeczonej
Autor: Clara Haro
Wydawnictwo: Bellona
Stron:  190
Czas czytania: łącznie kilka godzin
Od razu uprzedzam wszelkie Wasze domysły - nie, nie jest to klasyczny poradnik z gatunku "aby Twój narzeczony wytrwał wiernie w okresie narzeczeństwa i założył Ci obrączkę na palec powinnaś: to, to, to i to...". Ta niepozorna książka to niespodziewany wyzwalacz wszelkich emocji u czytających ją kobiet - złości, frustracji, zdziwienia, pokory, rozbawienia... jak to?

Zacznijmy od tego, że pozycja jest napisana w sposób dający przekonanie, że jest zaadresowana do mężczyzn. Podzielona została na kilkanaście rozdziałów tematycznych, np.: "narzeczona z piekła rodem i... piłka nożna". Narzeczona z piekła rodem? Tak, Clara Haro przedstawia w tej książce różne koszmarne związki, jakie mogą się trafić mężczyźnie. W każdym rozdziale zaczynamy od ogólnego opisu narzeczonej z piekła rodem, jej poglądów i zachowań, poprzez wypunktowane najgorsze, najbardziej irytujące przypadki, aż do historyjek o związkach pewnych mężczyzn z koszmarnymi narzeczonymi. Na koniec biedny, zgnębiony narzeczony dostaje krótką poradę, która nie zawsze pewnie prowadzi do poprawy stosunków i zachowania diablicy.

Czytając tą książkę miałam bardzo mieszane uczucia, ponieważ Clara Haro - jako kobieta - przedstawiła płeć piękną w sposób absurdalny, wyolbrzymiony, jako element ciężkostrawny w codziennym męskim życiu. Jednak nie mogłam opanować wybuchów śmiechu w wielu momentach, zaczęłam patrzeć na pozycję jak na dobrą, ba, bardzo dobrą komedię, mimo, że kilka wątków niemiło bodło mnie w bok.
Z czasem zaczęłam czuć palące rumieńce na policzkach, gdy zdawałam sobie sprawę, że... "o kurczę, przecież to prawie jak o mnie, naprawdę jestem tak straszna?". Aż wreszcie dotarłam do epilogu, który rozwiał wszystkie wątpliwości co do celu jaki ma w sobie ta pozycja.

Dziewczyny, do lektury tej książki zachęcam naprawdę wszystkie z Was. Podejdźcie do niej jak do rozluźniającej, wakacyjnej komedii, spojrzenia na płeć piękną (i same siebie) przez krzywe zwierciadło. Jestem ciekawa czy tak samo zezłościcie się na autorkę, pośmiejecie się w duchu, zaczniecie z niedowierzaniem widzieć w tych absurdach siebie - i w końcu - czy epilog da Wam tak samo do myślenia?

(Podczytywałam fragmenty mojemu chłopakowi. Śmiał się w niebogłosy...)

7/10 
i na pewno nie był to "ostatni raz" z tą książką :)

za godziny rozbawienia i uświadomienia sobie swoich kobiecych ułomności dziękuję z całego serca wydawnictwu

You Might Also Like

6 komentarze

 1. czasem warto spojrzeć na siebie z innej perspektywy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. no raczej nie dla mnie już tego typu poradniki ;]

  OdpowiedzUsuń
 3. Może my naprawdę jesteśmy potworami? Chyba nie, bez nas życie byłoby nudne:D

  OdpowiedzUsuń
 4. Brzmi nieźle, chociaż jakoś nie przepadam za takimi humorystycznymi niby-poradnikami, często wydają mi się trochę pretensjonalne. Może jednak "Poradnik narzeczonej" mi się spodoba - zamierzam to sprawdzić;)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię czasami sięgnąć po takie lekkie lektury, przy których można pośmiać się. Z pewnością jeśli w moje ręce trafi "Poradnik narzeczonej" to przygarnę go! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Fajna taka pozycja, jak na nią trafię to z pewnością sięgnę ;]
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń