Vanna Cercena - "Frida Kahlo"

13:39

Tytuł: Frida Kahlo
Autor: Vanna Cercena
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Stron:  122
Czas czytania: dwie godziny

Książka o Fridzie Kahlo, znanej malarce, ukazała się nakładem wydawnictwa Zielona Sowa w serii Syreny, która obejmuje trzy książki o słynnych kobietach feministkach - Fridzie, Virginii Woolf oraz Indirze Gandhi. Pozycje te są krótkimi, fabularyzowanymi biografiami silnych kobiet, które swoim życiem i działalnością zmieniły cząstkę świata.

Fridę w książce Vanny Cerceny poznajemy jako małą dziewczynkę. Śledzimy jej dorastanie, trud pogodzenia się z ciężką chorobą, pierwsze zauroczenie, rewolucyjne i buntownicze myśli, tragiczny w skutkach wypadek, rosnące zainteresowanie komunizmem, rozwój jej talentu. Cała biografia jest barwną opowieścią, przeglądem najważniejszych wydarzeń w życiu tej niezwykłej kobiety. Historia malarki jest przedstawiona w pigułce, jednak nie brak w niej dynamicznych wydarzeń, dramatycznych zwrotów i chwil napięcia.

Książka krótka i wciągająca, napisana prosto i barwnie, działająca na wyobraźnię i budząca emocje. Dodatkowo urozmaicona ilustracjami Mariny Sagony, które idealnie wprowadzają w klimat twórczości Fridy Kahlo. Wplecione w tekst meksykańskie zwroty i słowa również grają tu ogromną rolę.
Według mnie seria Syreny jest wspaniałym pomysłem. Książki przybliżają w przystępny i niezwykle plastyczny sposób życie i działalność ważnych w historii kobiet. Dla wielu młodych osób będą ciekawszą formą ukulturalniania niż czytanie informacji w podręcznikach czy encyklopediach, a dla starszych - relaksującą i pouczającą przygodą. Pozycja bowiem niezwykle wciąga, odrywa od rzeczywistości i pozwala spojrzeć na życie wielkich postaci z bardziej ludzkiej i bliskiej strony.
Warto sięgnąć po książki z tej serii. Swoje spotkanie z Fridą będę wspominać długo i bardzo dobrze.

8/10


za możliwość zapoznania się z malowniczą i barwną biografią Fridy Kahlo dziękuję z całego serca wydawnictwu

You Might Also Like

7 komentarze

 1. Na pewno wartościowa książka, może kiedyś, jak będę miała okazję przeczytam ją. Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo chciałam tę książkę przeczytać, oglądałam ją w księgarni :) Uwielbiam Fridę, więc nie trzeba mnie do niej namawiać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. A swoją drogą to dodaję do obserwowanych, jestem na Twoim blogu po raz pierwszy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja również już Cię obserwuję :) a Fridę dałam na wymianę, jeżeli Cię interesuje :)

   Usuń
 4. Wydaje mi się to książka nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 5. nie przepadam za gatunkiem, zatem książka nie dla mnie

  OdpowiedzUsuń
 6. Malarstwo Fridy i jej biografia są tak interesujące, że muszę przeczytać tę książkę. :)

  OdpowiedzUsuń