Andrea J. Buchanan, Miriam Peskowitz - "Śmiała książka dla dziewcząt"

23:39

Tytuł: Śmiała książka dla dziewcząt
Autor: Andrea J. Buchanan, Miriam Peskowitz
Wydawnictwo: Galeria Książki
Stron: 282
Jestem dzieckiem lat 90-tych. Kiedy dorastałam nie każdy miał internet, telefony komórkowe ograniczały się do funkcji dzwonienia i pisania krótkich sms-ów. Zajęcia same się znajdywały – czytanie książek, podchody na podwórku, zabawa w chowanego, gra w gumę… Czasami zastanawiam się czym zajęłyby się dzisiejsze dzieciaki, gdyby nagle odciąć im wirtualny świat. Książka, o której dzisiaj chcę napisać, jest kopalnią świetnych i zdrowych pomysłów. Nie tylko rozbudzi w dzieciach chęć odkrywania świata, ale również przeniesie tych starszych w lata swojej wczesnej młodości.

Śmiała książka dla dziewcząt to oryginalny przewodnik po bliskim i dalekim świecie dla dorastających dziewczynek. Znajdziemy tu wiele różnych informacji: ciekawostki ze świata (np. o kobietach, które zapisały się czymś istotnym w historii), zasady wielu gier zespołowych (koszykówki, gry w gumę, kilkanaście rodzajów gry w berka), pomysły na to, jak krok po kroku zrobić coś z niczego (bransoletki z muliny – hit mojej młodości, wygodne siedzisko, węzły i ściegi), bardzo praktyczne porady na co dzień (jak związać włosy za pomocą ołówka, kilka sposobów wiązania bandany, zasady pisania listów), sposoby na spędzanie czasu (zabawy na pidżama-party) i wiele, wiele innych.

Autorki postarały się, aby w niezobowiązującej, ciekawej i zabawnej formie, oprócz ekscytujących propozycji, przemycić do książki walory edukacyjne w postaci frapujących ciekawostek, co może zaowocować rozwojem zainteresowań młodej kobietki. Tematów w pozycji jest tak wiele, że każda mała dama znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Kolorowe rysunki, schematy, tabelki i instrukcje ubarwiają poradnik i czynią go lepiej przyswajalnym dla dzieci.
Na pochwałę zasługuje także tłumaczka, która znakomicie przystosowała książkę dla polskich dzieci – chociażby przez przytoczenie wierszy polskich poetów. Dbałość o młodych czytelników została również wyrażona w adnotacji na początku książki, aby niektóre z zaproponowanych czynności wykonywać tylko pod nadzorem rodziców. Na końcu zaś umieszczono przykłady odznak, które można wydrukować ze specjalnej strony internetowej i przyznać sobie za wykonanie niektórych zadań!


Osobiście bardzo żałuję, że nie było podobnych książek kiedy sama dorastałam. Skoro cieszyła mnie ona teraz – gdy mam już 23 lata – co by było gdybym czytała ją w wieku lat 10-11? Zdecydowanie polecam wszystkim rodzicom, braciom, siostrom, babciom, ciotkom, wujkom i innym osobom mającym w gronie bliskich małe damy, podarowanie Śmiałej książki dla dziewcząt – myślę, że ten piękny poradnik może mieć duży wpływ na zdrowy i ciekawy rozwój dziecka.

recenzja powstała we współpracy z portalem DEBIUTEXT.EU

You Might Also Like

8 komentarze

 1. Ta książka wydaje się świetna. Czasem mi brakuje zabaw w podchody czy w chowanego i chętnie wróciłabym do lat 90 i wczesnych 00 :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że bardzo chętnie bym ją przeczytała :) Muszę się za nią rozejrzeć.
  Też wróciłabym do dzieciństwa, choć jestem trochę młodsza niż ty, w dzieciństwie też nie miałam ani telefonów ani komputera, więc zabawa na świeżym powietrzu to była jedyna radość. Szkoda, że tamte czasy już minęły.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja też z chęcią bym ją przeczytała. Jestem młodsza, ale i tak pamiętam tamte czasy. Fajniej wtedy było

  OdpowiedzUsuń
 4. Powrót do przeszłości? Dlaczego nie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zaciekawiłaś mnie tą książką już w czasie video "stosikowego" i byłam ciekawa jak ostatecznie ją ocenisz. Żałuję, że również nie jestem młodsza, ale widząc taką świetną książkę, jedyne co mam w głowie, to: czy ja mam w rodzinie jakieś dorastające dziewczynki, bo to byłby świetny pomysł na prezent (i przy okazji ja mogłabym pooglądać tę przeuroczą książkę).
  Pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Sprezentuję ją siostrzenicy. :) Może się ucieszy :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mimo fajnej recenzji nie skusze się- nie przepadam za przewodnikami ;)

  OdpowiedzUsuń