"Bez bagażu", Clara Bensen - podróż przez 8 krajów w jednej sukience

11:48

Clara Bensen postawiła swoje dotychczasowe życie na głowie gdy zgodziła się odbyć trzytygodniową wędrówkę przez 8 dalekich krajów wraz z mężczyzną, którego niedawno poznała na portalu randkowym. I być może nie byłoby w tym nic aż tak szokującego gdyby nie to, że w tę podróż celowo udali się... bez bagażu. Zabierając tylko to co zmieściło im się w kieszeniach i mikroskopijnej torebce Clary, rozpoczęli podróż przez własne słabości, szukając definicji ich luźnego związku, odnajdując siebie i swoją tożsamość.

Bez bagażu nie jest tylko historią dziwnej pary turystów zwiedzających świat w niekonwencjonalny sposób. Autorka rozlicza się tu ze swoją przeszłością, dzieląc się ze światem przeżytym załamaniem nerwowym, bagażem zaburzeń psychicznych, z jakimi zmaga się od lat. Ponadto jest to opowieść o miłości. Docieraniu się pary wyzwolonych, niezależnych ludzi, którzy za nic w świecie nie chcieli się szufladkować, ale rzeczywistość rzuciła im ciężkie wyzwanie stwarzania więzów bliskości i zaakceptowania własnych, ludzkich potrzeb.

Clara Bensen ma ciekawy styl pisania - nieco poetycki, nieco filozoficzny, a miejscami przyziemny do bólu. Chyba właśnie to jest najmocniejszą stroną tej książki - to, że nie jest to zwyczajna, linearna opowieść, a prawdziwe przeżycie skłaniające do podjęcia wielu refleksji. Światopogląd Clary i Jeffa jest mi obcy. Chwilami nie mogłam uwierzyć w to, co właśnie czytam. Nie zmienia to faktu, że książka jest bardzo dobrze napisana i wciągająca. Pod woalem wakacyjnego czytadła o podróży i miłości otrzymujemy opowieść o prawdziwym życiu, choć z odrobiną ekscentrycznego akcentu.

Zdecydowanie jest to pozycja godna uwagi.

7/10

You Might Also Like

4 komentarze

 1. Ciekawe, ciekawe, nie powiem, że nie. Niemniej nie do końca będzie to moje "must read", ale może kiedyś - kto wie.
  Pozdrawiam,
  A.

  http://chaosmysli.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno byłaby fajną lekturą na słotne, jesienne dni :-) Albo na plażę :D

   Usuń
 2. Jak dla mnie to trochę dziwna ta książka. Nie wiem czy się na nią skuszę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest nieco odmienna od tego, co zwykle czytam. Szczególnie, jeśli chodzi o światopogląd głównych bohaterów. Niemniej jednak jest bardzo dobrze napisana. Poza tym osobisty mój cel - otworzyć się w te wakacje na książki mi tematycznie i światopoglądowo obce i zobaczyć co z tego wyniknie :-)

   Usuń