Juliette Benzoni - "Katarzyna. Tom 1"

00:20

Tytuł: Katarzyna
Autor: Juliette Benzoni
Wydawnictwo: Bis
Stron: 340
Cykl: Katarzyna, tom I
Francja, rok 1413. Paryż ogarnięty jest krwawymi zamieszkami na czele których stoi Caboche, Szymon Nożownik. Celem powstania jest obalenie władzy króla Karola VI na rzecz Jana bez Trwogi. Młodziutka Katarzyna Legoix, córka złotnika, wiedziona ciekawością ląduje wraz ze swym przyjacielem Landrym Pigasse samym środku rozruchów narażając swoje życie na niebezpieczeństwo. Los chciał, że oboje byli świadkami przerażającej sceny, w której młody Michał de Montsalvy daje wyraz swej złości wykonując poniżający gest w stronę Jana bez Trwogi. Za ten haniebny czyn zostaje powiedziony na śmierć, a zrozpaczona dziewczyna owładnięta urokiem młodzieńca postanawia zrobić wszystko, by go uratować - pomóc jej niechętnie zgadza się Landry. Ze wsparciem lokalnego żebraka Barnaby (który jeszcze nie jeden raz poda pomocną dłoń) odbijają Michała z niewoli i ukrywają. Niestety, życie Michała kończy się tragicznie, a śmierć ta w wielu aspektach odciśnie piętno na całym życiu Katarzyny.
Młoda dziewczyna wkrótce poznaje Arnolda de Montsalvy, brata jej tragicznie straconej pierwszej miłości. Podczas gdy jej serce zapałało ogromnym uczuciem do młodego człowieka, Arnold poprzysiągł, że zabije każdą osobę noszącą jej nazwisko... Ogromna miłość Katarzyny do chłopaka staje się tym trudniejsza, że chcą ją posiąść także inni mężczyźni, w tym sam książę Filip Dobry...

"Katarzyna" to barwna i wspaniale oddająca ducha średniowiecznej epoki historia młodej kobiety i jej fascynujących przygód opisana w 7 tomach. W tomie I poznajemy dziewczynę i śledzimy początek losów jej trudnej miłości i wkraczania w dorosłe życie. Książka obfituje we wspaniałe i szczegółowe opisy średniowiecznych francuskich obyczajów, strojów, architektury, codziennych zjawisk, co pozwala nam lepiej poznać epokę, w której rozgrywa się akcja. Do tego język - mimo swej prostoty i zrozumiałości, dodaje niezwykłego charakteru powieści. Pozycja od samego początku obfituje w dynamiczne wydarzenia - akcja toczy się bezustannie i pełna jest niespodziewanych zwrotów. Nie sposób nudzić się czytając "Katarzynę".

Klasyfikując książkę jako romans historyczny należy zwrócić też uwagę na miłosne rozterki i uniesienia bohaterów, które w "Katarzynie" również znajdziemy. Nie oczekujcie jednak pikantnych i perwersyjnych scen jak to często w tego typu pozycjach bywa - w książce Juliette Benzoni miłość oddana jest w sposób mniej wyuzdany niż w typowych romansach, za to mocno przemawiający do czytelnika przez swoją autentyczność. Tło historyczne jest wspaniale zarysowane i w ten sposób przedstawiona miłość świetnie się weń wpisuje.

"Katarzyna" jest pozycją naprawdę fenomenalną. Jeśli mam być szczera dawno nie czytałam tak świetnie napisanego romansu, pełnego przygód i wartkiej akcji, osadzonego w interesujących i pięknych realiach średniowiecznej Francji. Warto wspomnieć, że na podstawie serii w roku 1986 powstał francuski serial o tym samym tytule, emitowany w TVP w 1989 r. W roku 1968 na podstawie książki powstał natomiast film fabularny. Z pewnością obejrzę serial (po przeszukaniu internetu natknęłam się na niemal same pozytywne opinie), ale po przeczytaniu wszystkich 7 tomów książki. Nie wyobrażam nie dowiedzieć się jak dalej potoczyły się losy pięknej Katarzyny i jej miłości do Arnolda!

9/10 , książka z wyróżnieniem


za możliwość przeczytania tej niesamowitej historii, która wciągnęła i zachwyciła mnie do żywego, dziękuję z całego serca wydawnictwu

You Might Also Like

5 komentarze

 1. Zachęca mnie to, że akcja dzieje się we Francji, lecz nie jestem pewna czy ją przeczytac, gdyż nie czytałam żadnej książki o podobnej tematyce.
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dawno temu oglądałam serial na motywach tej serii :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka wspaniała.Zresztą cała seria. Przed laty serial był równie pasjonujący.

  OdpowiedzUsuń