Barbara Ciwoniuk - "Wszystko inne poczeka"

00:09

Autor: Barbara Ciwoniuk
Wydawnictwo: BIS
Stron: 364
Kiedy zaniepokojona przyjaciółka namawia Aidę na uporządkowanie mieszkania i wyrzucenie wszelkich wspomnień po ostatniej, nieudanej miłości, nikt nie podejrzewa, że będzie to miało tak niespodziewany finał. Wynosząc do piwnicy pudła z sentymentami, z którymi już się rozprawiła, Aida wpada na podekscytowanych sąsiadów i osaczonego przez nich bezdomnego, który rzekomo miał dopuścić się kradzieży. Korzystając z chwili ogólnej nieuwagi, Aida kierowana impulsem postanawia ukryć krwawiącego mężczyznę w swoim mieszkaniu. Co więcej, po krótkiej rozmowie z Andrzejem, jest zdecydowana go ugościć u siebie do czasu, kiedy jego sytuacja się ustabilizuje - w końcu ona mieszka sama ze swoim psem, ma dobrą pracę, znajomych i życie jako tako jej się układa. Poza miłosnym.

Moje pierwsze odczucie po przeczytaniu książki - jest na wskroś polska. Typowo polskie nazwiska, ładny polski język i przyjemny, prosty styl autorki to jej znaki rozpoznawcze.
Powieść dla kobiet, o miłości, jednak miłości trudnej i pełnej wyzwań. Nie jest to uczucie podlotków, a osób dojrzałych, po przejściach. Ponadto jedna ze stron jest narażona na stereotypizowanie ze strony społeczeństwa, co więcej, na odrzucenie. Jest więc wiele schodów i barier do pokonania przed bohaterami i wielka niewiadoma - czy im sprostają?
Według mnie Barbara Ciwoniuk dobrze poradziła sobie z połączeniem wątków lekkich jak i poważnych. Powieść pobudza do refleksji, stawiania pytań o rzeczy podstawowe - jak zaufanie, ocenianie innych, poczucie kontroli nad własnym losem.

Styl autorki sprawia, że "Wszystko inne poczeka" czyta się błyskawicznie. Wielosć dialogów i prostota opisów mają tu swoją zasługę. Bohaterowie są ciekawi, dobrze zarysowani, zarówno główni jak i drugo czy trzecioplanowi. Jest to książka uniwersalna, która spodoba się zarówno młodszym jak i dużo starszym czytelniczkom, a dodatkowo niosąca ze sobą ważne przesłanie.

7/10

za możliwość przeczytania książki o ważnym życiowym przesłaniu, dziękuję z całego serca wydawnictwu

You Might Also Like

11 komentarze

 1. Muszę w końcu zacząć nadrabiać, jeśli chodzi o Polskich autorów. "Wszystko inne poczeka" wydaje się w porządku. Trzeba się rozejrzeć po bibliotece.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam jedną książkę tej autorki i bardzo mi się podobała. Po tę może też sięgnę

  OdpowiedzUsuń
 3. Chyba już gdzieś czytałam o tej książce. :) Niestety jakoś w ogóle mnie nie interesuje, mimo Twojej pozytywnej oceny, więc ją sobie odpuszczę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mimo pozytywnej opinii chyba się nie skuszę, jakoś nie ciągnie mnie do tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Z twórczością autorki spotkałam się podczas czytania "Ani", "Igora", "Rokko" oraz "Tego grubego". Po "Wszystko inne poczeka" również chętnie sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Czuję że spodobałaby mi się, rozglądnę się za nią.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zapowiada się interesująco ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Wygląda bardzo ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. wysoka ocena, może się skuszę :) sam opis też mnie zaintrygował.

  OdpowiedzUsuń
 10. Cześć! Twój blog został nominowany do The Versatile Blogger Award :) Tutaj znajdziejsz szczegóły: http://naszksiazkowir.blogspot.com/2013/08/akcja-bloga-versatile-blogger-award.html :) Pozdrawiamy, ekipa Naszego Książkowiru.

  OdpowiedzUsuń
 11. Witam,
  chciałabym nominować Twój blog w konkursie-zabawie ‘Libster blog’! ..a także zachęcić do wzięcia udziału w tymże blogowym przedsięwzięciu. Więcej informacji znajdziesz u mnie, poniżej podaję adres:
  http://retrams.blogspot.com/p/blog-page.html
  Uważam, że powinniśmy wzajemnie brać udział w takich akcjach, by poznawać swoje gusta czytelnicze i nas samych :)

  OdpowiedzUsuń