"Ten jeden rok", Gayle Forman - fascynująca i głęboka podróż z Willemem

20:36

Autor: Gayle Forman
Tytuł: Ten jeden rok
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Stron: 368
Seria: Ten jeden dzień #2 (recenzja #1)
Typ literatury: Young Adult

Po pierwszej części kolejnej kultowej mini-serii Gayle Forman, przyszedł czas na kontynuację - Ten Jeden Rok. Tym razem naszym przewodnikiem jest Willem. Bohater zaprasza nas do pokonania wraz z nim krętej i trudnej życiowej drogi, na której się znalazł. Poszukiwanie Allyson to nie jedyna trapiąca go bolączka. Utrata ojca, niełatwe relacje z matką, próba ułożenia swojego świata na nowo - to wszystko skutkuje tułaczką, podróżą, która pomaga chłopakowi odnaleźć własne podwójne szczęście. 

I znów Forman nie zawiodła moich oczekiwań. Wydarzenia opowiadane z perspektywy Willema są zupełnie inne w odbiorze niż te opisywane przez Allyson. Za sprawą zmiany pierwszoplanowej postaci, zmienia się również klimat i wydźwięk powieści. Bałam się pewnej schematyczności ze strony autorki, której dwie inne książki czytałam wcześniej, jednak każda kolejna jej powieść skonstruowana jest zupełnie inaczej.
Rozczarują się ci, którzy liczą na dokładne poznanie dalszych losów zagubionej, zakochanej pary. To nie one są osią historii. Klu Tego Jednego Roku są przeżycia Willema i jego świat, którego częścią są poszukiwania tajemniczej Lulu straconej w Paryżu.

Całość mini-serii jest według mnie utrzymana w dużo poważniejszym i dojrzalszym tonie niż Zostań, jeśli kochasz. Jest ciągłym odkrywaniem, podróżą z niespodziewanymi zakrętami, wędrówką wgłąb siebie, przewartościowywaniem dotychczasowej egzystencji. Smaku dodają klimatyczne zakątki Europy, Indii, Meksyku... Dzieje się tu naprawdę wiele, a Gayle Forman prowadzi fabułę w solidny i niezachwiany sposób, dbając, by czytelnik w czasie tej życiowej wycieczki Willema nie pogubił się, a odnalazł wraz z nim.

Niech za moją opinię wystarczy wyznanie, że po kolejną książkę autorki, jaka pojawi się na polskim rynku, na pewno sięgnę.

7+/10

You Might Also Like

8 komentarze

 1. Nie miałam przyjemności z autorką, ale widzę, że czas na zmiany

  OdpowiedzUsuń
 2. Tej książki akurat nie czytałam, ale mam w planach ;) Pochłonęłam "Ten jeden dzień", więc jestem ciekawa dalszych losów bohaterów ;). Forman ma taki lekki, przyjemny styl pisania.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam tę książkę niedawno i wydaje mi się, że jednak poziomem nie dorównała swojej poprzedniczce. Jakoś "Ten jeden dzień" bardziej przypadł mi do gustu. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie spodobała mi się tak bardzo jak poprzedni tom, ale źle nie było :)
  Moje-ukochane-czytadelka

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam "Ten jeden dzień" i jak dla mnie to była jedna z lepszych książek jaka ostatnio przeczytałam. Pozyczyłam kolezance do przeczytania i też była nią zafascynowana. Jednak jeszcze z drugą częścia nie miałam przyjemności się zapoznać. Mam nadzieje, że mnie nie zawiedzie.

  OdpowiedzUsuń
 6. chciałam przeczytać ten jeden dzień, zaczęłam i coś mi nie poszło... nie mogłam wejść w narracje i odłożyłam. Nie wiem kiedy się za nią wezmę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja niezbyt przepadam za stylem pisania autorki, ale może jednak się skuszę :)
  czytajacechochliki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Wygrałam właśnie tę książkę w konkursie. Poprzedni tom był dla mnie idealny, nawet się nie spodziewałam tylu emocjo po książce i koniecznie muszę nadrobić drugi tom:)

  OdpowiedzUsuń