Fundacja PoDrugie - "Co mnie czeka, gdy stąd wyjdę? Prawdziwe historie dziewcząt z poprawczaka"

23:11


Wychowankami domu poprawczego dla dziewcząt w Falenicy zainteresowałam się rok temu. Zawsze były mi bardzo bliskie ciężkie sytuacje społeczne i ludzkie dramaty. Ot - po prostu ciekawi mnie ludzka psychika, motywy postępowania, życie ludzkie szeroko pojęte... Dlatego też po wykładzie pani Leny Rogowskiej, która z wychowankami tego domu przeprowadza bardzo ciekawe warsztaty piosenki (warto zwrócić uwagę na występy dziewcząt, choćby Stacja Falenica - do znalezienia na YouTube) postanowiłam zapoznać się bliżej z falenickimi dziewczynami. Najpierw był program dokumentalny w 8 odcinkach - Dziewczęta z Falenicy, który bardzo mnie wzruszył, a dziś natrafiłam na tą książkę.

Nie ukrywam, że najbardziej interesowały mnie wyznania dziewcząt, które już swoimi tajnymi sposobami zaspakajania ciekawości zdążyłam w pewien sposób poznać.

"Co mnie czeka, gdy stąd wyjdę" to zbiór krótkich świadectw wychowanek Falenicy. Każde z nich napisane jest indywidualnym stylem autorki. Dziewczyny opowiadają o swym dzieciństwie, trudnych momentach, przestępstwach, których dokonały, mówią czy żałują - lub też czy nie żałują - i snują plany na życie po poprawczaku. Każda z historii jest opatrzona komentarzem Papcia, jak nazywają go dziewczęta - czyli dyrektora placówki, Romualda Sadowskiego.
Jedyne czego mi w tej książeczce zabrakło, to komentarze pana Irka, wychowawcy dziewcząt, który jak mi się wydaje po obejrzeniu programu, wie o dziewczynach bardzo wiele, jest z nimi na co dzień i opowiadając o nich potrafi w słuchaczu poruszyć głębokie emocje.

Po tę króciutką (37-stronicową) publikację warto sięgnąć - jest bardzo krótka, ale pozwala spojrzeć na osoby, które określamy mianem "młodocianych przestępczyń" z ludzkiej strony. Jak napisała jedna z wychowanek, Paulina, "Ludzie często śmieją się z nas, bo jesteśmy inne, a my śmiejemy się z nich, bo wszyscy jesteśmy tacy sami".

Książkę możecie w całości przeczytać tu: http://www.podrugie.pl/nasze-akcje/co-mnie-czeka-gdy-stad-wyjde/

Poza oceną

You Might Also Like

10 komentarze

 1. Z tego co pamiętam, chyba udało mi się obejrzeć jakiś odcinek tego programu. Lubię oglądać i czytać to, co mnie wzrusza i chwyta za serce. Natychmiast zapisuję stronę z tą publikacją i jutro zabieram się za nią. Bardzo dziękuję za to, że podałaś link do niej. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe, chętnie przeczytam, tym bardziej, że to prawdziwa historia. Zajrzę pod link. Fajnie, że go podałaś :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Obejrzałam chyba jeden odcinek tego dokumentu, a na książkę niestety nigdy nie natrafiłam w księgarniach. Dobrze, że napisałaś o niej :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Temat jest mi tak odległy jak to tylko możliwe (i całe szczęście :P), chociaż może warto byłoby przeczytać opowieści wychowanek...

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie miałam pojęcia o tej książce, może kiedyś ją przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 6. nie, raczej to nie dla mnie
  pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 7. Brzmi ciekawie. Takie ukazanie drugiej strony, co myślą takie dziewczyny, które miały w życiu ciężko i nigdzie dokoła nie dostały pomocy... Na pewno lektura, która pozostaje na długo w pamięci. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja również przeczytam z linku, który zamieściłaś! Lubię historia z życia wzięte i podobnie jak Ty bardzo interesuje mnie ludzka psychika, więc myślę, że to coś dla mnie!

  OdpowiedzUsuń
 9. Zainteresowałaś mnie, mam zamiar zobaczyć materiał i przeczytać książkę. Też interesują mnie tematy, że tak powiem z "marginesu życia"

  OdpowiedzUsuń
 10. Jakiś czas temu oglądałam w tv bardzo ciekawy dokument opowiadający o takich dziewczynach. Chętnie więc zajrzę i do tej publikacji. Też lubię takie tematy. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń