Asia Bibi - "Bluźnierstwo"

14:45


Tytuł: Bluźnierstwo.
Autor: Asia Bibi , Anne-Isabelle Tollet
Wydawnictwo: PWN
Stron:  181
Czas czytania: dwie godziny

Nie będzie to zwykła recenzja, a zwrócenie Waszej uwagi na tą bulwersującą sprawę i apel o pomoc. Ale od początku...

Asia Bibi jest chrześcijanką mieszkającą w Pakistanie. Razem ze swoim mężem i ukochanymi dziećmi - synem i pięcioma córeczkami - żyła biednie, ale spokojnie i szczęśliwie. Szanowała muzułmanów i ich tradycje - podczas Ramadanu razem z rodziną ukrywała się jedząc lub pijąc w ciągu dnia, by nie denerwować wyznawców islamu. Żyła w zgodzie z otaczającymi ją ludźmi w swojej ukochanej, ojczystej, pakistańskiej ziemi.
Niestety pewnego dnia stało się coś bardzo złego. Podczas zbiorów upraw Asia napiła się wody z muzułmańskiej studni i zanurzyła kubek jeszcze kilka razy by podać napój innym kobietom zmęczonym pracą w 40-stopniowym upale. I ten jeden ludzki czyn został uznany za zbrodnię przeciw islamowi - bo muzułmańska studnia została przez chrześcijankę "zanieczyszczona", teraz żadna z muzułmańskich kobiet nie mogła się z niej napić.
Na domiar złego kobiety zaczęły prowokować Asię rzucając jej pytania, czy nie chce przejść na islam. Asia niepotrzebnie wypowiedziała imię Proroka Mahometa i została dodatkowo oskarżona o bluźnierstwo przeciwko niemu. A Proroka trzeba pomścić.

Asia została skazana na śmierć i oczekuje na wyrok od kilku lat zamknięta w więzieniu, w ciężkich warunkach. Nie może widywać swoich dzieci. Męża Ashiqa widuje co wtorek.
W jej obronie stawali wysoko postawieni ludzie - tacy jak gubernator Pendżabu (który był muzułmaninem), a także chrześcijański minister do spraw mniejszości religijnych. Obaj zostali zamordowani przez islamskich fanatyków, jeden z nich przez własnego ochroniarza...
Za uwolnieniem Asii Bibi opowiedział się również sam Papież Benedykt XVI. Środowiska chrześcijańskie - i nie tylko - na całym świecie walczą o uwolnienie tej niewinnej kobiety, chrześcijanki, kochającej matki.

Asia zdaje sobie sprawę, że nawet jeśli stanie się cud i zostanie uwolniona, będzie musiała razem z rodziną opuścić swoje ojczyste strony, bo grozi jej samosąd i lincz ze strony rodaków. Jednak powrót do życia, córek, syna i męża jest najważniejszy.

O sprawie Asii Bibi możecie również przeczytać:
oraz na wielu innych stronach.

W internecie dostępna jest także petycja, którą ja, moja rodzina i znajomi już podpisaliśmy. Apeluję również do Was, byście uczynili to samo.
http://www.callformercy.com/

Samą książkę bardzo polecam. Jest niezwykłym wołaniem o pomoc. Prócz opisu przeżyć Asii z pobytu w więzieniu, jej tęsknoty za rodziną i niezłomnej wiary, pozycja ta daje nam szansę na poznanie jej samej - jej życia, najlepszych wspomnień.
Warto otworzyć oczy na trudną sytuację chrześcijan w krajach muzułmańskich. Zacznijmy od sprawy Asii Bibi - gdyż jest paląca i niecierpiąca zwłoki.

Książkę uznaję jako pozycję poza oceną


Za możliwość poznania historii Asii Bibi dziękuję z całego serca wydawnictwu

You Might Also Like

12 komentarze

 1. Czytałam o tej książce dosłownie przed chwilą, ale nie wiedziałam, że została napisana na faktach. Lubie takie książki, więc po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie słyszałam o niej, ale muszę przeczytać

  OdpowiedzUsuń
 3. Takie książki są rzeczywiście poza oceną, bo są bardzo wartościowe i to prawda, która z nich emanuje jest najważniejsza. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Podczas przeglądania oferty kumiko przypomniało mi się, że widziałam na kanapie, że poszukujesz tej książki, a akurat jest w bardzo dobrej cenie, jeśli zdecydowałabyś się kupić http://www.kumiko.pl/ksiegarnia/ksiadz-rafal-114549.html :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. o nie! i to ta wersja, którą chciałam! :( no nic, kupiłam już wcześniej z okładką ze starego wydania, kilka zł więcej... :) dziękuję bardzo za info :***

   Usuń
 5. tak, to prawda - takie książki są poza oceną.

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam wcześniej artykuł na temat tej kobiety i z pewnością sięgnę po książkę.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Ide jej szukac w bibliotece, trzeba przeczytac

  OdpowiedzUsuń
 8. Oprócz petycji na stronie www.callformercy.com proponuję również podpisać polską petycję na stronie:

  http://www.activism.com/pl_PL/petycja/petycja-w-sprawie-uwolnienia-asii-noreen-bibi/35111

  OdpowiedzUsuń
 9. Oprócz petycji na stronie www.callformercy.com proponuję również podpisać polską petycję na stronie:

  http://www.activism.com/pl_PL/petycja/petycja-w-sprawie-uwolnienia-asii-noreen-bibi/35111

  OdpowiedzUsuń
 10. To jest naprawdę wstrząsające

  OdpowiedzUsuń