"Kres Królów", Philip Gooden - czyli kryminał w szekspirowskim klimacie

23:04

Autor: Philip Gooden
Tytuł: Kres Królów
Wydawnictwo: Harper Collins
Stron: 272
Seria: Kod Szekspira, #2

Kres królów - Powieść zagranicznaPoczątek XVII wieku. Anglia. Królowa Elżbieta I jest w podeszłym wieku. Jest bezdzietna. Tymczasem wkrótce ma odbyć się spektakl "Ryszard II", który ma niepokojący podtekst polityczny i może znacząco wpłynąć na i tak niespokojne już angielskie społeczeństwo. Młody aktor, Nicholas Revill, zostaje  (w dość nietypowy sposób) wyznaczony do zniweczenia tych planów. Nick nie wie jeszcze jak bardzo niebezpieczną polityczną rozgrywkę przyjdzie mu rozegrać.

Chociaż Kres Królów jest drugim tomem serii Kod Szekspira, bardzo dobrze czyta ją się jako samodzielną powieść. Jest napisana przystępnym, niezbyt mocno stylizowanym językiem co dla jednych może być plusem, lecz dla zagorzałych miłośników powieści historycznej może być to jednak niewielkim uchybieniem. Philip Gooden posługuje się przyjemnym stylem, który sprawia, że książkę czyta się naprawdę szybko.

Historyczne realia są solidnie oddane, a spojrzenie na Londyn, jego mieszkańców, polityczne i społeczne nastroje, a także Szekspira ciekawie przedstawione. Nie brakuje pikantnych scen, a autor nie boi się słów i ich znaczeń. Główny bohater, a zarazem narrator, jest postacią wyrazistą i barwną. Elementy humoru, które autor wplótł w treść powieści są specyficzne, typowo angielskie. 

Ogólnie nie mogę powieści Goodena zarzucić wiele, brakowało mi jedynie odważniejszej stylizacji języka i rozbudowania niektórych wątków. Kres Królów to powieść z gatunku dobrych i lżejszych. Polecam szczególnie tym, którzy lubią wątki kryminalne i historyczne, ale cenią sobie również prostotę i lekkość stylu.

6+/10
Logo Harper Collins

You Might Also Like

4 komentarze

 1. Dla zagorzałych miłośników powieści historycznych brak stylizacji języka jest wielkim uchybieniem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam książki historyczne i chętnie ją przeczytam, ale rzeczywiście brak stylizacji języka jest denerwujący...

  OdpowiedzUsuń
 3. Miałam możliwość jej przeczytania. Mogłam wybrać, też by mi się spodobała :)
  Moje-ukochane-czytadelka

  OdpowiedzUsuń
 4. Wydaje się interesująca i taka akurat dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń