Margaret Dilloway - "Sztuka uprawiania róż z kolcami"

23:51

Tytuł: "Sztuka uprawiania róż z kolcami" 
Autor: Margaret Dilloway
Wydawnictwo:
Liczba stron: 440
Galilee Garner z zawodu jest nauczycielką biologii, z zamiłowania hoduje róże, a na co dzień zmaga się z ciężarem długoletniej choroby. Gal przypomina kwiaty, które kocha - ich delikatność skrywa się za fasadą ostrych, raniących cierni. Kobieta jest zgorzkniała, wyniosła, ciężko jej wykrzesać z siebie serdeczność, ciężko zaufać. W efekcie ludzie trzymają od Gal "bezpieczny" dystans. Przewrotne życie chce jednak coś zmienić - niespodziewanie kobieta zostaje opiekunką swojej dorastającej siostrzenicy, a to tylko pierwszy krok do powolnego zrzucania kolców.

To książka z gatunku refleksyjnych i wzruszających, ważnych, które nie powinny zostać pominięte przez wrażliwych czytelników. Nie jest ona jedynie lekkim czytadłem, a treścią, która wnosi wiele do życia człowieka. Napisana prostym, przyjemnym stylem, a jednak pełna emocji i mimo wszystko ciepłego klimatu. Główna bohaterka i jej życiowe porażki i błędy są bardzo wiarygodne. Czytelnik ma okazję przyglądać się powolnemu procesowi przemiany jaka zachodzi w Galilee, przemiany wcale nie prostej i banalnej.
Książka rozwija się jak pąk róży. Z początku nie porywa, jednak z każdą stroną staje się coraz dojrzalsza, lepsza, pełniejsza.
Umilaczem i swoistym "oderwaniem" od trudnego tematu są ciekawostki o gatunkach róż i ich hodowaniu.

Warto wspomnieć, że autorka historię tę oparła na faktach. Bliska jej osoba zmagała się z ciężką chorobą nerek i po wielu latach walkę przegrała.

Po przeczytaniu książki "Sztuka uprawiania róż z kolcami" nieco inaczej patrzę na życie i swoje relacje z bliskimi. Ta pozycja dała mi do myślenia, dostarczyła wielu emocji, refleksji i wzruszeń. Prawdy życiowe, rachunki sumienia podane w niepretensjonalny, nienachalny sposób - to wszystko zamknięte jest właśnie w tej niepozornej książce.

8/10

za tą niezwykłą lekturę dziękuję z całego serca

You Might Also Like

10 komentarze

 1. Ta książka bardzo mnie zaskoczyła. Niby dość standardowa tematyka a jak to się czyta :-) Bardzo miło ją wspominam :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Chyba jeszcze nie czytałam negatywnej recenzji tej ksiązki. Miałam okazje przeczytać i podzielam twoje zdanie.

  OdpowiedzUsuń
 3. nie spodziewałam się wiele po tej książce, a byłam bardzo, bardzo pozytywnie zaskoczona. Bardzo ładna, poruszająca :

  OdpowiedzUsuń
 4. Ładnie opisałaś fabułę :-) Sama ostatnio pisałam w jednej ze swoich opinii, że wszystkie książki tego wydawnictwa, które czytałam takie właśnie były - wartościowe, pozostawiające ślad w człowieku. "Sztuka uprawiania róż z kolcami" również do takich należy, ale ponarzekam sobie na okładkę. Strasznie mi się nie podoba:P

  OdpowiedzUsuń
 5. Wiele już o niej czytałam, z pewnością sięgnę

  OdpowiedzUsuń
 6. Jestem właśnie w trakcie czytania tej książki i powiem, a raczej napiszę, że jak na razie jest nieźle. Zostało mi bardzo dużo stron do przeczytania jej do końca, ale mam nadzieję, że z dalszymi rozdziałami się nie zawiodę. :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Właśnie ostatnio się nad nią zastanawiałam :) Po Twojej recenzji przypuszczam, że się na nią skuszę :)
  Pozdrawiam cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ta okładka zabija we mnie chęć do czytania, serio.:D

  OdpowiedzUsuń
 9. Piękna okładka jednak sama treść raczej nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń