"Pierwsze damy Francji", Robert Schneider - portret kobiet niezwykłych

10:36

Autor: Robert Schneider
Wydawnictwo: MUZA
Stron: 384
literatura faktu
Pierwsze damy Francji to portret ośmiu kobiet, wybranek francuskich prezydentów. Yvonne de Gaulle, Claude pompidou, Anne-Aumone Giscard d'Estaing, Danielle Mitterrand, Bernadette Chirac, Cecilia Sarkozy, Carla Bruni-Sarkozy i Valerie Trierweiler... Wszystkie miały różne charaktery, były różnie odbierane przez opinię publiczną, inaczej traktowały swoją funckję bycia pierwszą damą u boku swego męża. I właśnie ta pozycja obnaży różnice między wspomnianymi damami, ukaże ich nastawienie do swojej pozycji, przedsięwzięcia których się podejmowały. Życie żony prezydenta i najważniejszej kobiety w kraju wcale nie jest usłane różami. Wyrzeczenia, skąpa prywatność i zainteresowanie jakim się cieszyły owe kobiety potrafiły odcisnąć cierpkie piętno w ich codzienności.

Książka faktograficzna, jednak napisana w sposób lekki i przystępny. Dwie tłumaczki zajmujące się dwoma częściami książki na szczęście nie wpłynęły niekorzystnie na jej odbiór. Całość jest spójna i czyta się ją bardzo równo. Autor przywiązuje dużą uwagę do przekazania najważniejszych informacji o naszych bohaterkach, skupiając się na różnych źródłach. Wiadomo, że w tak niewielkiej objętości tekstu jaką mógł poświęcić każdej z omawianych dam, treść musiała być idealnie skondensowana - Robertowi Schneiderowi udało się tego dokonać. Co ważne dla laików, autorowi udaje się również w sposób przejrzysty nakreślić kontekst polityczny i społeczny wokół każdej z kobiet.

Dla zainteresowanych Francją i europejską polityką ta książka będzie wartościową lekturą. Także tym lubiącym biografie i wspomnienia pozycja przypadnie do gustu. Pięknie wydana, dobrze opowiedziana. I choć zabrakło mi tutaj lepszej oprawy graficznej i przedstawienia większej ilości portretów pierwszych dam w różnych sytuacjach ich życia, uważam, że jest to jedna z lepszych książek o wpływowych kobietach jaka pojawiła się w ostatnich latach na rynku wydawniczym.


8/10
książkę możecie kupić na:
Znalezione obrazy dla zapytania empik.com logo

You Might Also Like

5 komentarze

 1. Pewnie sięgnę na jesień po tej tytuł - wówczas zawsze czytam jakieś książki o kobietach, w tamtym były kobiety dyktatorów, więc w tym pewne sięgnę po pierwsze damy, tak mi się wydaje :>

  http://leonzabookowiec.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię książki o kobietach, zwłaszcza tych sławnych. Mam ją w planach :)
  Moje-ukochane-czytadelka

  OdpowiedzUsuń
 3. Książkę mogłam mieć i przeczytać, ale mnie nie zaciekawiła . Zdania niestety nie zmieniłam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Już sama okładka zachwyca... A recenzja mnie zaciekawiła :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka wydaje się ciekawa, zawsze z chęcią czytam o wpływowych kobietach.

  OdpowiedzUsuń