"Ten jeden dzień", Gayle Forman - kolejna udana przygoda z autorką bestsellerów

11:19

Autor: Gayle Forman
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Stron: 384
Seria: Ten jeden dzień, #1
Young Adult

Allyson nigdy nie robiła nic spontanicznego. Zawsze starała się spełniać oczekiwania matki i ojca i być dobrą córką. Podczas wycieczki do Europy ufundowanej przez rodziców na zakończenie liceum postanawia zrobić wreszcie coś dla siebie, a impulsem do tego kroku jest Willem, Holender grający w wędrownej grupie teatralnej. Szalony pomysł spędzenia jednego dnia w Paryżu obróci całe życie Allyson o 180 stopni.

Kolejna książka Gayle Forman na polskim rynku - po sukcesie dwutomowej serii Zostań, jeśli kochasz i po moich własnych dobrych z nią doświadczeniach, miałam dość wysokie wymagania co do tej pozycji. Na całe szczęście się nie zawiodłam. Historia zupełnie inna, nie czułam w niej smaku poprzednich książek Forman, jednak styl opowiadania wydarzeń - lekki, równy, wciągający - pozostał ten sam. Autorka  świetnie poradziła sobie również z opisami miejsc, w których znajdują się nasi bohaterowie trafnie ujmując ich piękno i oddając niepowtarzalny klimat Paryża i Londynu.

Pomimo tego, że bohaterowie przeżywają przygody, których raczej zwykły człowiek nie doświadczy, łatwo się z nimi utożsamić, bo to postaci z krwi i kości - mający realne problemy, rozterki, uczucia. Forman posługując się fikcją literacką dotyka spraw bliskich dojrzewającym czytelniczkom - miłości, relacji z przyjaciółmi, rodzicami, odkrywania samego siebie. To, w połączeniu z zaskakującą fabułą i dobrze opowiedzianą historią, daje książkę, od której znów ciężko się oderwać.

Forman lubi otwarte zakończenia, dlatego nie spodziewajcie się, że na końcu wszystko się rozwiąże, a Wy wraz z Allyson odnajdziecie spokój. Przed nami jeszcze jedna strona tej historii - Ten jeden rok, na którą - przyznam szczerze - czekam z ciekawością.

7/10

You Might Also Like

5 komentarze

 1. To kolejna książka, na którą mam ochotę. Poprzednia seria autorki również bardzo mi się podobała, więc czaję się na "Ten jeden dzień", ale niestety póki co funduszy brak :( Słyszałam, że sporo tam odniesień do Shakespeare'a, co przyciąga mnie do tej książki jeszcze bardziej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam jako moją pierwszą książkę autorki. Piękna chociaż opowiada o zwykłym życiu :)
  Moje-ukochane-czytadelka

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawa recenzja. Chyba sięgnę po tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wróć jeśli Pamiętasz, mnie bardzo rozczarowało po cudnowym "Jeśli zostanę". Od dłuższego czasu zbieram się by kupić "Ten jeden dzień" - i chyba wkrótce to nastąpi :)
  Pozdrawiam serdecznie
  Nie czytam rodzimej literatury - albo mnie nudzi, albo zawodzi :P Po wielu nieudanych próbah wytworzyła się taka blokada. Ale kto wie-

  OdpowiedzUsuń
 5. Kocham, kocham, kocham...... Fenomenalna. Każdemu gorąco polecam :)

  OdpowiedzUsuń