"Nie do pary", Ewa Nowak

20:09

Autor: Ewa Nowak
Tytuł: Nie do pary
Wydawnictwo: Egmont
Stron: 288
literatura młodzieżowa

Ewa Nowak znana jest z dotykania w swoich książkach wszelkich problemów, z którymi przychodzi zmierzyć się współczesnej młodzieży. Tym razem poznajemy nastoletniego Alka, który nie miał łatwego dzieciństwa. Matka zawsze oczekiwała od niego więcej niż od dzieci w jego wieku wymagać się powinno, próbując zrobić z niego małego geniusza, napawającego ją dumą. Ojciec - gość w domu i życiu chłopaka. Szukając akceptacji i czegoś, co wypełni luki w jego życiu angażuje się w relacje z dziewczętami, nieco się w sytuacji gubiąc i tracąc nad nią kontrolę.
Autorka jest pedagogiem stąd potrafi tematy poruszane w swoich powieściach ująć trafnie, sensownie i wartościowo, a jednocześnie lekko, co sprawia, że młody czytelnik nie tylko ma w swoich rękach książkę zabijającą czas, którą świetnie się czyta, ale z której jako dobry obserwator wyciągnie ważne wnioski.

Czytałam wiele powieści pani Ewy i ta wydała mi się tematycznie mocniejsza niż poprzednie. Szczerze mówiąc nie spodziewałam się takiego obrotu spraw w historii Alka. Poprzednie powieści autorki (z serii miętowej) spokojnie polecałabym czytelnikom w wieku 13+, jednak Nie do pary wydaje mi się być pozycją dla tych 16+. 

Książka napisana jest w formie pamiętnikarskiej co znacznie ułatwia czytanie i pozwala nam głęboko poznać przemyślenia głównego bohatera. Młodym czytelnikom na pewno nie trudno będzie się utożsamić z pewnymi wątkami powieści - zagubienie w uczuciach i pragnieniach, nieidealne życie rodzinne... Perypetie Alka są wciągające i nie sposób przewidzieć co wydarzy się na kolejnej stronie. Jego postawę i zachowania można oceniać negatywnie, jednak biorąc pod uwagę wydarzenia, które dotknęły i wciąż dotykają go w tej najdelikatniejszej fazie życia - fazie dorastania - czytelnik zacznie się zastanawiać, szukać powodów i pobudek chłopaka - czego mu tak naprawdę w życiu brakuje?

Tę analizę pozostawiam tym, którzy sięgną po lekturę. Polecam.

7-/10

You Might Also Like

13 komentarze

 1. Jak byłam młodsza czytałam książki tej autorki, chętnie wrócę do jej twórczości :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja zawsze będę miała sentyment, właśnie przez te wszystkie książki, które pochłonęły mnie w liceum :)

   Usuń
 2. zawsze chciałam przeczytać książki tej autorki, jednak nigdy nie było po drodze. może teraz czas nadrobić :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Miło wspominam książki tej autorki. Tę mam w planach :)
  Moje-ukochane-czytadelka

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie miałam pojęcia, że autorka jest pedagogiem... Czytałam jedną jej książkę i nie zachwyciła mnie, ale obiecałam sobie, że dam jej jeszcze jedną szansę - "Nie do pary" wydaje się być idealna dla mnie, więc chętnie sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ta książka znalazła się na mojej półce. Pewnie już wkrótce po nią sięgnę. Zobaczymy jak ją odbiorę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dla nastolatków jest idealna, mnie momentami śmieszyła ;) Ale dobrze wiem, że jak się ma naście lat, ton zupełnie inaczej się patrzy na wiele spraw :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Przeczytałam Nie do pary i było to moje pierwsze spotkanie z tą pisarką, które niestety nie mogę uznać za udane. Może z serią miętowa wyjdzie lepiej, bo zawsze chciałam ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. serii miętowej - większości części - przyznałabym osobiście 9/10 :) Zaczytywałam się będąc w liceum i potrafiłam zwyczajnie połknąć książkę w jeden dzień. Polecam, jest dużo delikatniejsza od "Nie do pary"

   Usuń
 8. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 9. Niestety nie miałam okazji czytać książek tej autorki, ale po tej recenzji chyba przeczytam tę książkę. Podoba mi się, że jest to książka opowiadająca o problemach młodzieży, która ukazuje, że nastolatkowie też mają problemy. Poza tym forma pamiętnikarska rzeczywiście ułatwia czytanie.

  OdpowiedzUsuń