Język i Wanilia #12 - Business English #53, English Matters #58, Deutsch Aktuell #76

23:35


Dziś zapraszam Was na przegląd magazynów Colorful Media do nauki języków obcych - na miesiące maj/czerwiec. Zaczniemy od języka angielskiego.

Business English to gratka dla osób, których umiejętności języka angielskiego są na poziomie średniozaawansowanym bądź zaawansowanym. W numerze 53 tematy artykułów są jak zwykle na czasie i napisane w sposób, który niebagatelnie rozwinie nasz zasób słownictwa. 12 artykułów posiada nagrania mp3, które pobieramy ze strony internetowej magazynu, bądź bezpośrednio przez kod QR. W numerze są również odnośniki do 4 klipów wideo.
Na początek jak zawsze In Brief, który zawsze traktuję jako rozgrzewkę przed dłuższymi, bardziej wymagającymi tytułami. Tym razem możecie przeczytać co nieco o Twitterze oraz The Independent (ciekawe słownictwo: to grapple with something; to crow about something).
Następnie dział International, a w nim coś o Girl Scouts i tym jak pieczenie ciasteczek przerodziło się w ciekawy biznes, a także świetny artykuł o Start Upach i zmianach klimatycznych.
Cover Story to dla mnie hit - wszystko co chcecie wiedzieć o Donaldzie Trumpie oraz Hillary Clinton, a także duża tabela porównawcza ich stanowisk w kwestiach społecznych i politycznych.
Business Profile tym razem prezentuje nam markę Gillette i sylwetkę Martina Shkreli, o którym było bardzo głośno ze względu na kontrowersje dotyczące ceny leku na HIV. W Business Woman natomiast przeczytamy o jednej z moich ulubionych aktorek - Gwyneth Paltrow.
Business Trends - fenomen portali streamujących filmy i seriale i przyszłość rowerów. W Money dowiemy się czym jest Fintech, czyli nowe rozwiązanie biznesowe w sektorze finansowym. Przeczytamy również o Nassimie Nicholasie Talebie, niezwykle ciekawej postaci w świecie filozoficznym i ekonomicznym - jeśli czytaliście książkę "Czarny łabędź. O skutkach nieprzewidywalnych zdarzeń" to wiecie dokładnie o kim mowa.
Dla odprężenia w sekcji Travel przeniesiemy się na Kubę.
Na koniec Business Language a w nim praktyczne wskazówki i ćwiczenia na temat rozmów w miejscu pracy (w tym numerze skupiamy się na "codziennych frustracjach"), oraz troje wpływowych w Influentian People, recenzja książki i filmu.
Dodatkiem w tym numerze jest bardzo obszerny PDF ze słownictwem dotyczącym Human Resources.

English Matters nada się zarówno dla osób średniozaawansowanych jak i początkujących, ale i ci bardziej obeznani w języku znajdą tu coś dla siebie. 6 artykułów ma mp3.
Zaczynamy od rozgrzewającego This&That. W People and Lifestyle przeczytamy (i posłuchamy) o życiu młodych ludzi w Wielkiej Brytanii (wiecie co oznacza wyrażenie: to quaff?) oraz o Emmie Watson, aktorce i aktywistce na rzecz praw kobiet. Nie wiecie jeszcze kim jest Zoella? Spokojnie, English Matters przybliży Wam również jej osobę.
W Culture bardzo ciekawy i obszerny artykuł o popularnych memach - czym są, skąd się wzięły? Przeczytamy też wywiad z Michaelem Dobsonem, profesorem studiów szekspirowskich, o Williamie Shakespearze właśnie - świetnie, bo przecież 2016 to rok szekspirowski.
W Conversation Matters coś, co dla mnie okazało się bardzo przydatne - making appointments, czyli słownictwo i wyrażenia związane z planowaniem spotkań - tych bardziej i mniej formalnych.
Travel przeniesie nas do Syrii, a Science opowie o drukarkach 3D.
Słyszeliście o serialu kryminalnym Broadchurch, który skradł serca Brytyjczyków? Jeśli nie to przeczytacie o nim w sekcji Leisure - może zainteresuje Was na tyle, by zacząć go oglądać?
W Language artykuł o placeholderach, czyli słowach, które spokojnie zastąpią te, które właśnie wyleciały Wam z głowy.  No wiecie... jak to się nazywało... A thingy!W tym wydaniu Deutsch Aktuell mamy 5 nagrań mp3. Rozpoczynamy od rozgrzewki z recenzjami filmu, książki i płyty muzycznej, następnie mój ulubiony kalendarz (nie zapomnijcie, że 5 czerwca to der Weltumwelttag !) i komiks językowy.
Później poczytamy o Janie Frodeno, niemieckim triathloniście, Angelique Kerber - niemieckiej tenisistce, która jak pewnie wiecie jest blisko związana z... Polską. Dowiemy się również co nieco o ślubie Martina Lutra i zmarłym w tym roku tłumaczu Karlu Dedeciusie, a także o niezwykle ciekawej idei "ślepej/ciemnej kuchni". Świetnym uzupełnieniem numeru jest artykuł o nauce języków obcych, a także wycieczka do Bremy.

You Might Also Like

4 komentarze

 1. Akurat czytałam ten magazyn z Emmą Watson i dość mi się podobał. :) Miałam okazję poczytać jeszcze kilka artykułów po rosyjsku i powiem Ci, że jestem całkiem zadowolona. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja bardzo sobie cenię wydawnictwa Colorful Media, szczególnie Business English :) Jeszcze się nie zdarzyło, żebym czegoś się nie nauczyła z któregoś z numerów. Fajnie jest mieć taki "żywy" kontakt z językiem :) Co do języka rosyjskiego - nie miałam styczności, ale zastanawiam się nad francuskim i włoskim :)

   Usuń
 2. Jakoś nie koniecznie miałam kiedykolwiek do czynienia z tym pismem więc nie wiem jak się sprawdza w nauce. Osobiście mi bardzo pasuje nauka gramatyki angielskiego poprzez aplikację https://www.jezykiobce.pl/s/129/aplikacje-do-nauki-gramatyki-angielskiej i jestem zdania, że jest to super sprawa.

  OdpowiedzUsuń
 3. Akurat ja od całkiem niedawna uczę się języka angielskiego więc jeszcze nie miałam okazji mieć styczności z tymi czasopismami. Jeśli je kiedyś zobaczę to z pewnością przyjrzę się im bliżej. Na ten moment jestem bardzo zadowolona z faktu, że zapisałam się na kurs online https://lincoln.edu.pl/online/ i to właśnie dzięki niemu rozwijam znajomość języka angielskiego.

  OdpowiedzUsuń