Język i Wanilia #13 - Zacznij mówić po angielsku z przyjemnym poradnikiem łamania bariery językowej!

16:52


Znajomość języka angielskiego to w zasadzie w dzisiejszym świecie podstawowa umiejętność, jeżeli chcemy orientować się w świecie, w pełni korzystać z możliwości jakie oferuje nam internet (dostęp do artykułów i ciekawych stron), mieć dobrą pracę, podróżować... Z własnego doświadczenia wiem, że samo ogarnięcie struktur gramatycznych i wiedza z zakresu słownictwa nie wystarcza. Czasem po prostu czujemy jakąś dziwną barierę, wyrasta przed nami mur, który sprawia, że słowa się plączą, zdanie nie wychodzi tak jak zaplanowaliśmy, a my wstydzimy się swojego akcentu, doboru wyrażeń, boimy się, że wypadamy śmiesznie. Z pomocą przychodzi nam Weronika Sokołowska, anglistka, lektorka języków obcych, również posiadaczka bloga językowego Language Lifestyle

W książce Zacznij mówić po angielsku! Jak przełamać barierę językową? autorka opracowała zestaw praktycznych porad wraz z dzienniczkiem rozwoju językowego do samodzielnego wypełniania. Zacznijmy od tego komu przyda się ta książka?
- Osobom, które dopiero zaczynają się uczyć angielskiego;
- Osobom, które znają angielski w zakresie podstawowym - średniozaawansowanym, ale opornie idzie im komunikacja werbalna;
- Osobom, które chcą ćwiczyć swoje umiejętności wypowiadania się w języku angielskim, bo wciąż nie są zadowolone z tego jak wypadają;
- Osobom, które czują lęk przed wypowiedzeniem się w języku angielskim;
- Osobom, które znają angielski bardzo dobrze, umieją się wypowiadać, ale wciąż chcą się doskonalić i poznać ciekawe techniki - być może przydadzą się w przypadku innego języka obcego?

Ja zaliczam się do tej ostatniej grupy. Posługuję się językiem angielskim na co dzień. Pomagam w nauce tego języka znajomym (a także uczę języka polskiego jako języka obcego), stąd książka ta była dla mnie nieocenioną pomocą. Powiem szczerze, że sama znalazłam tam porady, które wdrożyłam w życie - język jest żywy i ciągle ewoluuje, a uczymy się go tak naprawdę codziennie, więc rzeczywiście kilka ćwiczeń zaproponowanych przez Panią Weronikę i w moim przypadku okazało się przydatnych.

Metody i ćwiczenia opisane przez autorkę są różnorodne, ciekawe i można je stosować w różnych sytuacjach. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Poradnik napisany jest w bardzo przejrzysty sposób, przyjazny czytelnikowi, a zgrabny styl sprawia, że czytanie jest przyjemnością. Przeglądałam już wiele tego typu pozycji, ale ta przemówiła do mnie szczególnie. Jest opracowana w sposób systematyczny, powoli wprowadza coraz trudniejsze ćwiczenia, dostępny jest tutaj mini test, który pozwoli nam określić na jakim etapie znajomości języka jesteśmy i jakie kroki powinniśmy dalej podjąć. Sama idea dzienniczka językowego jest według mnie bardzo trafiona. Pomimo, że sam poradnik pokazuje jak urozmaicić naukę i sprawić, by była przyjemna, to jednak wymaga on od czytelnika poważnego podejścia - autorka opisuje technikę SMART i dokładnie, krok po kroku, podając przykłady, prowadzi nas przez proces planowania własnego celu.

Poradnik sprawdzi się na różnym etapie zaawansowania językowego i w różnym wieku. Ja już teraz wiem, że podrzucę tę pozycję mojemu tacie, który na pewno z niej skorzysta.

9/10

You Might Also Like

7 komentarze

 1. Chyba muszę sobie zakupić, bo mam małe problemy z angielskim.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczerze polecam. Jest to jeden z lepszych poradników odnośnie przełamywania bariery komunikacyjnej jaki czytałam :)

   Usuń
 2. Ostatnio praktyki wymusiły na mnie mówienie po angielsku, nawet na moment zostałam tłumaczem ;) Dość stresujące przeżycie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znam to! Musiałam prowadzić kilka rozmów biznesowych po angielsku... Zupełnie inne przeżycie niż luźne pogawędki z obcokrajowcem! :) Myślałam przez chwilę, że języka w gębie zapomnę, ale uff, udało się i z sukcesem :)

   Usuń
 3. Oooo dobrze wiedzieć, że jest taki poradnik. Muszę go zamówić przez internet :) Ja właśnie się uczę języka angielskiego po 10 latach braku styczności z tym językiem. Trochę informacji odświeżyłam ale jednak wiele mi umknęło. Chodzę na zajęcia do https://lincoln.edu.pl/krakow/jezyk-angielski/kursy-indywidualne/ i pomiędzy zajęciami staram się przynajmniej 30 minut dziennie powtarzać angielski, słówka albo słucham wywiadów po angielsku by ćwiczyć zrozumienie. Lubię ten język, przyda mi się też w pracy. Zawsze mi było głupio jak na konferencje musieliśmy wynajmować tłumacza. Jak nauczę się to nie będzie już potrzebny.

  OdpowiedzUsuń
 4. Sam nauka języka obcego w tym języka angielskiego może być bardzo przyjemna. W szczególności gdy jeszcze zaczynamy czytać książki w tym języku. Ja mam sprawdzone ebooki z https://www.jezykiobce.pl/s/159/angielski-ebook i to właśnei dużo za ich pomocą udało mi się rzeczy nauczyć.

  OdpowiedzUsuń