Joanna Łukowska - "Wybory"

17:57

Tytuł: Wybory
Autor: Joanna Łukowska
Wydawnictwo: RW2010
Format: E-book / na stronie wydawnictwa cena: 7zł
Wybory Joanny Łukowskiej to zbiór siedmiu krótkich opowiadań – o nastolatkach dla nastolatków. Mimo że do tej grupy wiekowej od kilku lat się nie zaliczam, kiedy potrzebuję chwili wytchnienia i lekkiej książki lubię czytać młodzieżówki. Dawno nie sięgałam po formę literacką jaką jest opowiadanie, dlatego z chęcią zdecydowałam się przeczytać Wybory – dodatkową zachętą byli realistyczni bohaterowie, żadne wampiry czy wilkołaki, których mam ostatnio przesyt. 
Tytuł książki to zarówno tytuł pierwszego opowiadania, jak i motyw przewodni całej pozycji. Poznajemy różnych bohaterów – nastolatków, borykających się z wszelakimi trudami dorastania. Mierzą się z problemami w szkole, wymaganiami rodziców, pierwszą miłością, istotą przyjaźni, a także obrazem siebie w oczach swoich i rówieśników. Walczą z kompleksami, swoimi słabościami – wszystko to dzieje się poprzez dokonywanie, często trudnych, życiowych wyborów. Spośród opowiadań najbardziej spodobały mi się dwa: Pyza oraz Smok i dziewica. Pierwsze traktuje o zjawisku bliskim wielu kobietom, nastolatkom (coraz młodszym) niestety również – odchudzaniu. Autorka w sugestywny sposób pokazuje, jak dieta może wpłynąć nie tylko na nasze ciało, lecz także na naszą psychikę, osobowość i relacje z bliskimi. Smok i dziewica natomiast to zabawna powiastka o niezłomnym dziadku, który za wszelką cenę stara się chronić swoją wnuczkę przed zalotnikami i amantami. Przerysowana i komiczna postać dziadka, zrezygnowanej Justyny i nieugiętego Gabrysia, który postanawia nie bać się starszego pana. Co z tego wyniknie? 

Książka Joanny Łukowskiej niesie ze sobą wiele pozytywnych wartości. Pokazuje nastolatkom, że nie są osamotnieni w swoich problemach, a z każdej sytuacji znajdzie się wyjście, jeżeli pójdziemy właściwą, przemyślaną drogą. Wybory są opowiadaniami lekkimi w odbiorze, ciepłymi i niosącymi morał. Jedynym, co mogę autorce zarzucić jest – miejscami – silenie się na „młodzieżowy slang”, co czasem wypada sztucznie. W dobie młodzieżowych książek fantasy warto sięgnąć po pozycję traktującą o czymś realnym, co spotyka nastoletnich czytelników każdego dnia. Opowiadania Joanny Łukowskiej będą bardzo dobrym wyborem.

recenzja powstała dla czasopisma internetowego DEBIUTEXT

You Might Also Like

5 komentarze

 1. chyba jednak to nie dla mnie książka
  w ogóle sama okładka mnie coś odrzuca :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziewczyny, to są tanie e-booki niezależnych autorów, często ich debiuty, nie ma mowy o cudownych okładkach :) ale ogólnie opowiadania naprawdę fajne!

   Usuń
 2. Nie wiem czemu, ale zgadzam sie z poprzedniczka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziewczyny, to są tanie e-booki niezależnych autorów, często ich debiuty, nie ma mowy o cudownych okładkach :) ale ogólnie opowiadania naprawdę fajne!

   Usuń