Top 10: lektury obowiązkowe każdego nastolatka

23:22


Top 10 to akcja, przy okazji której raz w tygodniu na blogu pojawiają się różnego rodzaju rankingi, dzięki którym czytelnicy mogą poznać bliżej blogera, jego zainteresowania i gusta. Jeżeli chcesz dołączyć do akcji - w każdy piątek wypatruj nowego tematu na dany tydzień.

Mam lat 23, ale nadal pamiętam co czytałam jako nastolatka, co najbardziej mnie poruszało i nadal do tych książek wracam. Tajemnicą nie jest - na co macie dowód na mym blogu - że nadal z chęcią sięgam po "młodzieżówki" i szybko się to nie zmieni. Jednak chcę Wam zaproponować coś innego niż klasyczne fantasy, zmierzchowate, wampirowate, wilkołakowate pozycje. Chcę zaproponować coś, z czym sama dorastałam mając 12-19 lat :)


1.Krystyna Siesicka - "Zapałka na Zakręcie" . Klasyka polskiej powieści dla młodzieży, pochodzi jeszcze z lat 60. Już czuję Wasz strach przed "archaicznym językiem" :) Nie! Jest zupełnie współczesny. Realia trochę inne - randki nie odbywają sie w McDonaldzie, ale w Bistro przy kremie sułtańskim :) Książka pełna uroczych momentów i trudnych nastoletnich wyborów.

2. Krystyna Siesicka - "Jezioro Osobliwości" . Znów klasyk, legenda. Książka traktuje o dużo poważniejszych i bardziej dramatycznych sytuacjach niż "Zapałka". Zdecydowany MUST READ dla wszystkich dorastających dziewczyn.

3. Krystyna Siesicka - "...? Zapytał czas". Bardziej współczesna powieść Siesickiej - o ile dobrze pamiętam z późnych lat 90 lub wczesnych 00. Niesamowity klimat, relacje międzypokoleniowe - i dlaczego Julka wcina ogórki? :)

4. Aleksander Kamiński - "Kamienie na szaniec". Dlaczego ten wybór? Bo powieść mówi prawdę. Niesie historię, opowieść o młodzieży takiej jaką Wy jesteście, jaką ja byłam. Oni walczyli o wolność. O to byście teraz mogli czytać książki w swoim języku, we własnych bezpiecznych domach. A mieli tylko po naście lat.

5. Ewa Nowak - "Krzywe 10" . Książka o grupie przyjaciół, współczesnych problemach nastolatków, dorastaniu, wyborach. Każda książka Ewy ma drugie dno - pedagogiczne, psychologiczne. Czytajcie, bawcie się i wyciągajcie wnioski.

6. Ewa Nowak - "Michał Jakiśtam" . Zupełnie jak wyżej :)

7. Eleanor H. Porter - "Pollyanna". Moja ukochana książka z dzieciństwa i wczesnych lat młodzieńczych :) Polecam szczególnie, jeżeli ciągle łapiecie doła. Nauczcie się od Pollyanny gry w zadowolenie :)

8. Lucy Maud Montgomery - "Ania z Zielonego Wzgórza". Jeżeli ruda, uparta Anka wkurzała Was w podstawówce - polecam do niej wrócić w późniejszych latach. Język i urok tej powieści da się polubić, a i wiele wartości wyniesiecie z tej książki :)

9. Astrid Lindgren - "Bracia Lwie Serce". Czytałam razy osiem, płakałam tyle samo. Piękna historia o miłości dwóch braci, w niesamowitej krainie, w której spotykają się po... śmierci. I co powiecie na pierwsze prawdziwe FANTASY dla dzieci? Zakochacie się - gwarantuję.

10. Jacqueline Wilson - "Dziewczyny się zakochują". Ale polecam też inne z tej serii (np. "Dziewczyny się spóźniają"). Och, przecież nie możecie być ciągle poważne! :) Wrzućcie na luz i przeczytajcie coś głupkowatego, ale fajnie napisanego :) Nikt nie zabrania Wam tych chwil z infantylnymi ogłupiaczami. Nawet ja tego często potrzebuję :)))

No i co powiecie o tych moich propozycjach? :)

You Might Also Like

11 komentarze

 1. Bardzo żałuję, że kilka lat temu oddałam do biblioteki książki Wilson, uwielbiałam je :) Świetnie napisane :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak miło spojrzeć na te tytuły z myślą "Tak, pamiętam tamte czasy" :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wiedziałam, że będzie Siesicka! Zgadzam się obowiązkowe dla każdego nastolatka, uwielbiałam i lubię nadal "Zapałkę na zakręcie" i "Jezioro osobliwości". "Kamienie na szaniec" to także doskonała książka, i nie zaszkodziło jej nawet wprowadzenie do kanonu lektur szkolnych:)

  OdpowiedzUsuń
 4. "Dziewczyny się zakochują" też czytałam :) Fajna książka

  OdpowiedzUsuń
 5. 1,2,3,4,8,9 - przeczytane!:) więcej niż polowa:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Miętowa Seria autorstwa Ewy Nowak to jedna z moich ulubionych serii! Mimo tego, iż już nie jestem nastolatką, cieszyłam się jak szalona, kiedy dorwałam w bibliotece najnowszą część, czyli "Drzazgę". Uwielbiam również "Anię z Zielonego Wzgórza" oraz "Kamienie na szaniec", a i książki Jacqueline Wilson kiedyś czytałam, ale już niewiele z nich pamiętam. Oczywiście miałam też kilka całkiem udanych spotkań z Siesicką. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Kamiński - rewelacja, Ewa Nowak - uwielbiam, wybrałaś dwie moje ulubione książki z tej serii. Wilson - czytałam wszystkie części już daawno, muszę sobie odświeżyć, bo pamiętam, że uwielbiałam :). Bracia Lwie Serce - klasyka, nic dodać, nic ująć. 2,3,7 jeszcze nie znam, ale to kwestia czasu :).

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo lubię "...? Zapytał czas". Super się czyta, wciąga i to jest książka z fajnym klimacikiem :). Polecam!

  OdpowiedzUsuń
 9. Popieram "Kamienie na szaniec" i "Anie z Zielonego wzgórza". Osobiście chciałabym powrócić do tych powieści, ponieważ są genialnie. Sama do tej listy dorzuciłabym również HP - dla początkujących Moli Książowych; Akademie Wampirów - bo uwielbiam ten cykl i jest jednym z lepszych o wampirach; "Freak City" i jeszcze kilka innych.

  OdpowiedzUsuń
 10. "Krzywe 10" także polecam, miło ją wspominam.

  OdpowiedzUsuń