Alex Scarrow - "Time Riders. Jeźdźcy w czasie."

22:14

Autor: Alex Scarrow
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Stron: 438
Liam, Sal i Maddy to z pozoru zwyczajni nastolatkowie. Zwyczajni... ale pochodzący z różnych epok. Do tego łączy ich jeden mroczny szczegół. Wszyscy cudem uniknęli śmierci, uratowani przez tajemniczego mężczyznę - Liam O'Connor w 1912 roku podczas feralnego rejsu Titanica, Sal Vikarm wprost z płomieni pożaru w 2026 roku, a Maddy Carter z pokładu samolotu skazanego na kraksę, w roku 2010. Wszyscy razem stają przed trudnym zadaniem - ochroną historii świata przed zmianami, jakie mogą wywołać niekontrolowane i wykorzystywane w niecnych celach podróże czasie. Bohaterowie wstępując do organizacji Time Riders muszą nie tylko nauczyć się wielu nowych umiejętności, ale dostosować do życia w nowych, obcych czasach, w oderwaniu od swych rodzin, korzeni i tego co znali najlepiej.

Pomysł na książkę o podróżach w czasie nie jest oryginalny - ostatnio wielu autorów wykorzystuje ten motyw w książkach z pogranicza młodzieżowych fantasy i sci-fi. Jednak trzeba przyznać, że w wypadku "Time Riders" Alex Scarrow dobrze ten temat wykorzystał. Fabuła książki oscyluje między czasami hitlerowskiej propagandy oraz szeroko pojętej współczesności (chociażby motyw zamachu na World Trade Center). Ciekawy jest sam pomysł na organizację, która ma bronić historii przed zmianą jej biegu i konsekwencjami jakie mogą się z tym wiązać.
Książka "Time Riders" jest kierowana do nastoletnich czytelników i jest bardzo dobrze do tych odbiorców dostosowana. Co więcej - można poczuć, że są traktowani poważnie. Proponowana im opowieść nie jest infantylna, jest napisana w sposób ciekawy i wciągający, językiem prostym i barwnym. Bohaterowie są dobrze wykreowani, indywidualni, można ich polubić, a nawet się z nimi utożsamiać. Dodatkowo czytelnik tu znajdzie różne elementy: historię, sci-fi, przygody.
Krótkie rozdziały, nieprzeciągane na siłę, osobiście uprzyjemniły i znacznie ułatwiły mi czytanie tej książki.

Autor miał doskonały pomysł, który na pewno zjednał i zjedna sobie ogrom czytelników. Zgrabnie połączył elementy fantastyczne ze współczesną historią, ciekawymi przygodami i nastoletnimi głównymi bohaterami, którzy musieli nauczyć się ze sobą współpracować mimo dzielących ich różnic. Połączenie to wyszło zaskakująco dobrze, tak dobrze, że mimo początkowych obaw, daję jej naprawdę dobrą ocenę i zabieram się za czytanie kolejnego tomu. Serdecznie polecam.

7/10

za ebook recenzencki dziękuję z całego serca wydawnictwu

You Might Also Like

9 komentarze

 1. Mam ten tytuł w planach. Dlatego cieszę się z pozytywnej opinii. Ciekawa jestem jak motyw podróży w czasie został tutaj wykorzystany.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja mimo wszystko chyba sobie daruję, w końcu nie każdemu musi się wszystko tak podobać:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Miałam wątpliwości co do tej książki, ale widze, że nie było warto :) chetnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Rzadko czytam o podróżach w czasie, więc ta książka mnie kusi.

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubie podróże w czasie i z chęcią zapoznam się z tą powieścią. Ostatnio sporo o niej recenzji i większość oscyluje między 7/10.

  OdpowiedzUsuń
 6. Miałam co do niej wątpliwości, ale zaczynam się przekonywać :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawie brzmi! :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Na pewno ją przeczytam, nie ma innego wyjścia, ale kiedy, to ja nie wiem... Muszę wygrzebać na nią kaskę, a to może zająć trochę czasu...

  Zapraszam do siebie: in-corner-with-book.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Książkę mam w najbliższych planach i muszę powiedzieć, że jestem jej naprawdę ciekawa :D

  OdpowiedzUsuń