Joanna M. Chmielewska - "Karminowy Szal"

23:22

Autor: Joanna M. Chmielewska
Wydawnictwo: MG
Stron: 240
Marta, Magda i Maria są totalnie różne. Marta jest odpowiedzialna, ma męża, dwójkę dzieci i w miarę stabilne życie - mimo, że czegoś jej brakuje i od lat szuka swojego miejsca w rodzinnym układzie. Magda to szalona i odważna kobieta, ale na jedno nie umie się zdecydować: stały związek. Odrzuca zaloty zakochanych mężczyzn i stawia na samowystarczalność, choć w środku pragnie bliskości i stałości. Maria długo szukała siebie - zakon jednak nie był dobrą drogą, więc została nauczycielką matematyki. Jest samotna i zbyt rygorystyczna wobec siebie. Kobiety różnią się, ale łączy je wspólna przeszłość (szkoła z internatem), magiczne, zbliżające je do siebie hasło "Magiat" oraz trudna i bolesna tajemnica.
Spotkanie po latach w klimatycznej kawiarni "Pod Liliowym Kapeluszem" owocuje nie tylko odradzającą się przyjaźnią, ale również potajemnym planem zaproponowanym przez Magdę.

"Karminowy szal" nie jest liniową, jednostajną powieścią. Opowiada on aż cztery historie, które przeplatają się, biegną obok siebie i idealnie uzupełniają. Jest to powieść o trzech różnych kobietach, ich przeszłości, teraźniejszym życiu, codziennych radościach, smutkach, obawach, szukaniu własnego miejsca. To trzy różne oblicza miłości - spontanicznej i niespodziewanej; odkrytej w codziennej, męczącej rutynie; wyrwanej ze szpon strachu, obaw i uprzedzeń. To również na nowo złączona droga trzech przyjaciółek, plan odegnania wspólnymi siłami niechcianych wspomnień z przeszłości.

Przyznam, że dawno nie czytałam tak dobrej obyczajówki. Wątki miłosne nie wchodzą na pierwszy plan - ba, są jedynie tłem i jednym z wielu elementów opisanej układanki życia trzech kobiet. Autorka (często mylona ze słynną pisarką kryminałów, Joanną Chmielewską) ma talent do plastycznego i klimatycznego snucia opowieści. Każdy, nawet najzwyklejszy opis, jest przesiąknięty emocjami, wrażeniami - to powieść, której smaki i zapachy się czuje, a uczucia bohaterek zaczynają niespokojnie odzywać się w nas samych. 
Atmosfera jaką tworzy wprowadzenie do powieści tak cudownego miejsca jak "Pod Liliowym Kapeluszem" jest niesamowita. Aż chce się samemu znaleźć taką kawiarnię, kojącą, sympatyczną, w której można przesiedzieć całe godziny nad książką sącząc grzane wino lub dobrą kawę.
Jednak cały sens powieści tworzy odkrywana bardzo powoli - aż do ostatnich stron - tajemnica wisząca ciężko nad głównymi bohaterkami. Sama do końca nie spodziewałam się jej rozwiązania.

Joanna M. Chmielewska ma dar utrzymania uwagi czytelnika od przysłowiowej "deski" do "deski". Ciężko się oderwać od odkrywania niuansów życia bohaterek, ciężko przemóc napięte oczekiwanie na rozwiązanie zagadkowej tajemnicy... Mimo trudnych aspektów poruszanych w książce, jest to ciepła, urocza i dająca nadzieję opowieść. Nadzieję, że w każdej chwili życie może zmienić się na lepsze.

8+/10

za egzemplarz recenzencki tej niesamowitej powieści, dziękuję z całego serca wydawnictwu

You Might Also Like

14 komentarze

 1. Moje ostatnie spotkanie z tą autorką skończyło się niepowodzeniem, ale mam ochotę zrobić kolejne podejście, tym razem do tej książki.

  Zapraszam do siebie: in-corner-with-book.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Przeczytaj sobie - "Sukienkę z mgieł" - również wspaniała! Ja po jej przeczytaniu po "Karminowy szal" sięgam w ciemno, bo wiem, że będzie wspaniały <3

  OdpowiedzUsuń
 3. Może kiedyś po nią sięgnę, bo fabuła zdaje się być ciekawa i intrygująca,
  ale na pewno nie szybko, bo teraz mam przed sobą cały stos książek, które planowałam przeczytać... w kwietniu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam za sobą dwie książki pani Chmielewskiej, więc nie potrafiłam przejść obojętnie obok "Karminowego szalu". Jestem prawie pewna, że ta lektura również przypadnie mi do gustu. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Polecam "Sukienkę z mgieł". Joanna M. Chmielewska naprawdę świetnie pisze! :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zaczynam wierzyć, że tylko ja nie przeczytałam tej książki. I powoli zaczynam tego żałować... Widzę, że powieść jest naprawdę ciekawa, a na pewno ciekawsza niż poprzednie dwie. Chociaż wszystkie przeczytam, a co! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Sama na początku myślałam, że to właśnie ta popularna autorka kryminałów... :P
  Książkę na pewno chcę przeczytać, ale kiedy mi się to uda...?

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam w planach książki tej autorki

  OdpowiedzUsuń
 9. Byc moze kupie mamie na dizen matki, bo mysle, ze ta ksiazka nie jest dla mbnie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałam wiele recenzji , wszystkie pozytywne, a z każdą z nich mój "apetyt" na tą ksiązkę rośnie i to bardzo ! :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Przepraszam, że pytam, ale kiedy będą wyniki konkursu "Ostatnia Spowiedź"?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wyniki są już na moim kanale YouTube :) szukaj linków na fanpage'u moim ;)

   Usuń
 12. Po Twojej recenzji mam na nią wielką ochotę:)

  OdpowiedzUsuń
 13. oj już tak długo zabieram się za książki Chmielewskije, a jeszcze żadnej nie przeczytałam, szkoda ;/

  OdpowiedzUsuń