Dominik Zdort - "Kompendium patriotyzmu"

20:43

Autor: Dominik Zdort
Wydawnictwo: M
Stron: 160
Dziś chciałabym Wam zaproponować lekturę nieco trudniejszą i poważniejszą niż te, które zwykle recenzuję na swoim blogu. Mowa tu o pozycji "Kompendium patriotyzmu". Ta cienka i niepozorna książeczka to zbiór pięciu wywiadów, które przeprowadził dziennikarz "Rzeczypospolitej" Dominik Zdort z wielkimi polskimi postaciami: prof. Zdzisławem Krasnodębskim (socjologiem, publicystą, filozofem społecznym), abp Józefem Michalikiem, Antonim Macierewiczem (historykiem, politykiem, współtwórcą KOR), Janem Pospieszalskim (publicystą, prowadzącym m.in. program "Warto rozmawiać") oraz Wojciechem Wenclem (poetą, eseistą, felietonistą i krytykiem literackim).

Podstawowym problemem nad którym zastanawiają się rozmówcy pana Zdorta to patriotyzm - czym jest? Jak się objawia w Polsce? Jak jest postrzegany przez różne polskie i zagraniczne środowiska? Jaka jest jego kondycja? Każdy z rozmówców jest patriotą, jednak ich spojrzenie na zjawisko umiłowania ojczyzny jest różne, w swoich wypowiedziach kładą nacisk na inne elementy.
Niewątpliwie patriotyzm nierozerwalnie związany jest z sytuacją polityczną kraju, więc w książce znajdziemy wiele refleksji rozmówców o współczesnej polskiej elity rządzącej i ważniejszych zjawisk społeczno-politycznych. Przez wszystkie rozmowy przewija się temat Smoleńska, tak trudnego i przełomowego sprawdzianu dla polskiego patriotyzmu.

Dominik Zdort umiejętnie prowadzi wywiady ze swoimi rozmówcami. Skłania do poważnych przemyśleń i świadectw, nieraz próbuje prowokować - z różnym skutkiem. Warta uwagi jest również sama kompozycja książki - podział wywiadów na tematyczne części, opatrzone ważniejszym wg. autora cytatem z danego fragmentu konwersacji.

Nie ukrywam, że książka jest pozycją trudną, szczególnie dla młodych czytelników, jednak niezwykle wartościową, szczególnie w obliczu wydarzeń ostatnich lat. Sam frazes "kocham ojczyznę" nie wystarczy do tego, by być prawdziwym patriotą. "Kompendium patriotyzmu" ukazuje jego istotę z różnych punktów widzenia, koncentrując się na różnych aspektach. Warto poświęcić czas tej książce - małej objętościowo, a wielkiej tematem - i podjąć własne refleksje i rozważania nad kondycją patriotyzmu w kraju i tym, jak my go manifestujemy. Czeka nas również swoisty reality check naszych dotychczasowych poglądów i przekonań.

Za egzemplarz recenzencki dziękuję z całego serca wydawnictwu

You Might Also Like

6 komentarze

 1. Może i książka ciekawa, a na pewno dla Polaków powinna być ważna, mnie jakoś nie zainteresowała.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie też jakoś nie interesuję, więc nie sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ta pozycja wydawała mi się interesująca, ale szczerze mówiąc nie wiem czy chciałabym czytać to, co ma do powiedzenia polski rząd w kwestii patriotyzmu, który tak usilnie sprzedaje Polskę krajom zachodnim. W temacie Smoleńska już chyba także nie ma co więcej dodać, więc kolejne refleksje, podejrzenia i oskarżenia w tym temacie również mnie nie przekonują..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ale w tej książce przecież nie wypowiada się polski rząd... a i na temat Smoleńska nie ma tu żadnych oskarżeń.

   Usuń
  2. a rzeczywiście, o nich, a nie oni :P mój błąd :D

   Usuń
 4. Niestety, z przykrością stwierdzam, że ta książka mnie nie zainteresowała...

  Zapraszam do siebie: in-corner-with-book.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń