"Girl Online", Zoe Sugg - debiutancka książka brytyjskiej vlogerki (przedpremierowo)

14:56

Autor: Zoe Sugg
Tytuł: Girl Online
Wydawnictwo: Insignis
Stron: 368

młodzieżowa

8 kwietnia swoją premierę będzie miała jedna z najbardziej oczekiwanych książek młodzieżowych w Polsce, która już zdążyła podbić serca czytelników w Wielkiej Brytanii i innych krajach - Girl Online, debiutancka powieść dla młodzieży autorstwa jednej z najpopularniejszych YouTubowych vlogerek, Zoelli. Ja miałam już okazję zapoznać się z polskim przekładem (wersja przed korektą) i muszę przyznać, że Girl Online czytało się całkiem przyjemnie.

Główną bohaterką jest piętnastoletnia Penny, która cierpi na ataki paniki po wypadku samochodowym, w którym brała udział wraz ze swoją rodziną. Dziewczyna, jak wiele dorastających dziewczyn, ma problemy z wiarą w siebie. Aby walczyć ze swoimi słabościami postanawia założyć bloga, w którym opisuje swoje przemyślenia i przeżycia. Prócz słowa pisanego jej wielkim oparciem jest przyjaciel "zza ściany", Elliot. Podczas szkolnego przedstawienia Penny zalicza wielką wpadkę - a na dodatek ktoś upublicznia ją w internecie. Mimo oporów przed lataniem, dziewczyna ma nadzieję, że krótki wyjazd do USA z rodziną i Elliotem oderwie ją na chwilę od pasma niepowodzeń. Nie wie jednak, że ten przedświąteczny urlop może odmienić wszystko, a nawet doprowadzić do ujawnienia jej pilnie strzeżonej tożsamości w internecie.

Girl Online jest przyjemną młodzieżówką o nastoletnich problemach, pierwszych miłościach, przyjaźni, a także próbie pokonania własnych słabości. Ciekawym zabiegiem jest wplecenie w fabułę motywu blogowania, tak popularnego wśród dzisiejszych nastolatków - ponadto jest to rzeczywistość, która Zoelli jest dobrze znana i bliska. Szkoda tylko, że tych blogowych wpisów Penny było tak niewiele w książce - tego mi bardzo brakowało.
Historia Penny jest podobna do historii wielu innych bohaterek z młodzieżówek. Przemiana z kaczątka w pięknego łabędzia, pierwsza miłość i obiekt westchnień, który normalnym dziewczętom nigdy nie będzie dany. Pojawiają się też snobistyczni, zazdrośni rywale. Motyw wykorzystany wiele razy, ale w Girl Online jest opowiedziany w bardzo słodki, fajny sposób - najpewniej pomoc doświadczonej pisarki, która współpracowała z Zoellą przy pisaniu jej debiutanckiej książki jako ghostwriterka opłaciła się, bo pozycję czyta się naprawdę dobrze.

Książka na pewno spodoba się młodszym nastolatkom, fankom Zoe Sugg, dziewczętom, które lubią przyjemne i relaksujące love-story osadzone we współczesnych realiach.

6/10

za możliwość przeczytania debiutu Zoelli, dziękuję

You Might Also Like

7 komentarze

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Może kiedyś sięgnę choć nie jest to mój priorytet w tym roku :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam mieszane uczucia do tej książki. Co prawda, jeszcze w ręce jej nie miałam, ale nieco odstrasza mnie ta afera z ghostwritingiem. Nie lubię takich akcji, a choć Zoellę lubię, to nie wiem czy "Girl Online" nie przytłoczy mnie pewną słodyczą, do której ma ona słabość. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Żałuję, że nastolatka już nie jestem :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Taki szał na tą książkę, a widzę, że cudów nie znajdę. Muszę jednak sama sprawdzić :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Hm, może być ciekawa, szczególnie dla nas, blogerów. Chociaż wygląda na kolejną młodzieżówkę.

  http://zakurzone-stronice.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń