Cora Harrison - "Byłam najlepszą przyjaciółką Jane Austen"

23:33

Tytuł: Byłam najlepszą przyjaciółką Jane Austen. Sekretny pamiętnik.
Autor: Cora Harrison
Wydawnictwo: Drzewko Szczęścia
Stron: 374 
Szesnastoletnia Jenny Cooper, widząc swoją najlepszą przyjaciółkę (i zarazem kuzynkę) Jane, pogrążoną w wysokiej gorączce i pozbawioną podstawowej opieki (niestety szkoła z internatem, w której obie się uczą, to miejsce iście spartańskie) postanawia postawić wszystko na jedną kartę. Narażając swoją panieńską reputację wymyka się w środku nocy ze szkoły, by zdążyć na ostatni dyliżans pocztowy. Dziewczyna nie czuje się pewnie  co rusz spotykając na swojej drodze pijanych mężczyzn, jednak z opresji ratuje ją młody człowiek, kapitan Thomas Williams, który pomaga dziewczynie wysłać list do matki chorej Jane - pani Austen - a następnie bezpiecznie eskortuje ją z powrotem do szkoły.
Matka Jane przyjeżdża w samą porę. Zabiera do swego domu w Steventon obie dziewczynki - Jenny zaraziła się od kuzynki. Gdy obie dochodzą do zdrowia postanawiają nie wracać do szkoły, lecz zostać w Steventon wraz z dużą rodziną Austenów.

W książce poznajemy uroczy portret rodzinny znanej pisarki Jane Austen z lat jej dzieciństwa. Spotykamy wszystkich jej braci - małego Charlesa, dorastającego Franka, uroczego Henry'ego, zdystansowanego Jamesa, a nawet adoptowanego przez bogatych krewnych Edwarda, oraz starszą siostrę Cassandrę - do szaleństwa zakochaną w uczniu swego ojca, Tomie Fowle'u. Miejsce w powieści ma również ułomny i wychowujący się w ukryciu brat Jane, George. Rodzice tej wielkiej gromadki pozostali wspaniale przedstawieni - surowa, ale kochająca i czarująca matka, a przy jej boku wesoły i trochę skryty pastor. Skromna, osierocona w dzieciństwie Jenny, powoli odnajduje się w tej ekspresyjnej i niepowtarzalnej familii, chociaż onieśmiela ją obecność czarujących kuzynów (czytelnik powinien zapoznać się trochę z prawem panującym w XVIII wieku w Anglii i brać pod uwagę fakt, że wtedy małżeństwo mogli zawrzeć nawet kuzyni pierwszego stopnia).
Autorka w posłowiu wyjaśnia, które zdarzenia miały miejsce, co trochę zmieniła, a co wymyśliła - opierając się na korespondencji Austenów i faktach z ich biografii, więc nie są to wydumane i oderwane od rzeczywistości "wymysły".

Dom Austenów jest pełen życia, ciepły i czarujący. Ukazana rzeczywistość pomaga czytelnikowi zapoznać się z pisarką, jej życiem, tym, co kształtowało ją i przełożyło się w późniejszym życiu na słynne powieści. Jane jest niezwykle barwną bohaterką, o ogromnej wyobraźni, podkradającej strzępki otaczającego ją życia do swoich pierwszych opowiadań, szkiców literackich, zapisków. Jest też pyskata i szalona, śmiała i ruchliwa. Całej rodziny nie sposób nie pokochać.
Cora Harrison wspaniale wprowadza czytelnika w klimat XVIII wiecznej Anglii, ukazuje codzienne obyczaje, opisuje cudowne bale, ubiory, tańce... przy czym nie spotkamy się tu z wystylizowanym językiem, bo ten jest całkiem współczesny, co jest dla młodego odbiorcy niezwykle przyjazne. Książka wzbudza niezwykłe wrażenia estetyczne, jest pełna dawnej kurtuazji i panieńskiej nieśmiałości. Całości dopełniają przeurocze rysunki w pamiętniku Jenny.

Pomysł na taką właśnie powieść dla młodzieży, zawierającą wszystko co powinna, a więc pierwsze miłosne uniesienia, sekrety, problemy dojrzewania, osadzonej w tak niekonwencjonalnych realiach, czyli rodzinie Austenów, rodzinie jednej z najsłynniejszych pisarek na świecie, to krok odważny, ale i bardzo udany! Książka skradnie serca nie tylko osób zakochanych w osobie Jane Austen i jej powieściach, ale też przybliży jej postać i życie czytelnikom, przed którymi jeszcze daleka droga do "Dumy i uprzedzenia" i innych dzieł autorki, dzięki czemu oswoją się z nią i - możliwe, że szczerze pokochają.
Mnie osobiście książka skłoniła do głębszego zapoznania się z biografią Jane, oraz poskutkowała planami ponownej lektury jej najsłynniejszych książek. A tymczasem - przede mną druga część sekretnego pamiętnika Jenny Cooper - "Jane Austen ukradła mi chłopaka"!

10/10
książka z wyróżnieniem!

za możliwość przeczytania tej niesamowitej powieści, przeżycia kilku cudownych tygodni wraz z rodziną Austenów w Steventon, dziękuję z całego serca wydawnictwu

You Might Also Like

16 komentarze

 1. Brzmi świetnie. Choć trochę odstrasza fakt, że jest to książka skierowana do młodzieży.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie jest infantylna ani nic z tych rzeczy. Czytałam ją jednym tchem i z ogromną przyjemnością. :)

   Usuń
  2. To jak trafię na nią w bibliotece to wypożyczę :)

   Usuń
 2. Książka mi sie bardzo spodobała po twojej recenzji, dopisuje do listy mast have i jak najpredzej bede chciala ja kupic.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ogólnie rzecz biorąc - mam zamiar zapoznać się w końcu z twórczością Jane Austen. Co do powieści - również mnie interesuje, więc jeśli tylko natknę się na nią, to pewnie skorzystam z okazji i przeczytam. :)

   Usuń
 4. Bardzo chciałabym przeczytać tę książkę. Ostatnio chcę przeczytać wszystko Jane Austen i o niej też. Myślę, że książka jak najbardziej by mi się spodobała :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jane Austen bardzo lubię. Tę książkę też chciałabym przeczytać

  OdpowiedzUsuń
 6. Już od jakiegoś czasu byłam ciekawa tej książki, a po Twojej recenzji wiem, że muszę ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo mi się ta książka podobała, niestety nie miałam jeszcze okazji przeczytać kontynuacji choć jestem przekonana, że również przypadłaby mi do gustu.
  Pozdrawiam :)
  czytamwiecpisze.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Brzmi zachęcająco! Ale chyba najpierw powinnam zapoznać się z twórczością samej Jane Austen ;-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytałam jakiś czas temu:) Bardzo przyjemna lektura. Chociaż nie zaliczam się już raczej do młodzieży to przyznaję, że pomysł na powieść świetny i mam zamiar sięgnąć po drugą część:) Pozdrawiam ciepło

  OdpowiedzUsuń
 10. wygląda ciekawie :-) Bardzo fajny blog

  OdpowiedzUsuń
 11. Tym razem czuję się bardziej zachęcona :)
  A to książka dla gimnazjalistów, czy raczej licealistów?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wg mnie to książka dla każdego, kto chce w ciekawy sposób poznać dzieciństwo Jane Austen :) Dla gimnazjalistów odpowiednia. Licealiści z racji większego obycia z historią mogą zrozumieć trochę więcej niuansów, gimnazjaliści będą sprawdzać w wikipedii :)

   Usuń
 12. Książka super, dopiero zaczynam, ale ten klimat ! <3 Nie gustuję w pamiętnikach, ale dzięki tej książce zaczynam się do nich przekonywać. ;) Zapraszam do mnie : http://recenzje-z-nibylandii.blogspot.com/ Dziękuję za każde słowo, które jest dla mnie na wagę złota . :)

  OdpowiedzUsuń