Cora Harrison - "Jane Austen ukradła mi chłopaka"

19:43

Tytuł: Jane Austen ukradła mi chłopaka. Sekretny pamiętnik.
Autor: Cora Harrison
Wydawnictwo: Drzewko Szczęścia
Stron: 384
Recenzja części I: KLIK
Wiosna, rok 1791. Jenny Cooper przeżywa najszczęśliwsze chwile swego życia. W końcu jej ukochany kapitan Thomas Williams oświadczył się jej! Cieszy się wraz z nią cała rodzina Austenów. Niestety sielanka nie trwa długo. Brat Jenny, Edward John wraz ze swoją złośliwą żoną Augustą, nie wyrażają zgodny na ślub dziewczyny. Na nic prośby i przekonywania państwa Austenów, para jest nieprzebłagana, mimo, że kapitan jest dla Jenny naprawdę dobrą partią. Jednak Thomas obiecuje Jenny, że będzie walczył o ich ślub i nikt mu w tym nie przeszkodzi - ani brat narzeczonej, ani jego własny wuj.
Tymczasem pojawia się okazja, aby Jane i Jenny odwiedziły bezdzietne wujostwo w Bath. Wraz z nimi wybiera się pani Austen i kuzynka Eliza, która na miejscu spotyka się ze swoją krewną Philadelphią, okropnie złośliwym stworzeniem. Pobyt w Bath będzie dla dziewcząt ekscytującym przeżyciem - życie w mieście tak bardzo różni się od tego wiejskiego, jedynego, które dobrze znają. Czekają je wspaniałe bale, przyjęcia, ale także niespodziewane skandale. Wyjazd i bale ekscytują dziewczęta tym bardziej, że Jane wreszcie zaczyna się interesować chłopcami. Nie jednym!

Kolejna część pamiętnika Jenny Cooper autorstwa Cory Harrison, jest równie dobra jak poprzednia. Wciągnęła i skradła mi serce, tak samo jak "Byłam najlepszą przyjaciółką Jane Austen". Zmiana otoczenia dobrze robi fabule, a jest wskazana tym bardziej, że zgodna z faktami. Nota historyczna na końcu książki pozwoli czytelnikowi dowiedzieć się, skąd autorka czerpała inspiracje do naszkicowania literackich portretów swoich bohaterów oraz sytuacji, jakie ich spotykają. Jane Austen jest jedną z najbardziej znanych autorek na świecie, a poznanie jej przez lekką, zabawną i przyjazną opowieść, ułatwi czytanie dzieł, które wyszły spod jej palców.
Wbrew pozorom nie uważam, że książka jest odpowiednia jedynie dla nastolatek. Osoby, które nie lubią czytać topornych biografii, albo mają ochotę na coś lżejszego, również nie będą zawiedzeni! Cora Harrison w piękny, fabularyzowany sposób opowiada nam bowiem o całej rodzinie Austenów, ich perypetiach, życiowych zakrętach, a przede wszystkim o więzi jaka ich łączyła. Miłośnicy twórczości Jane będą zachwyceni, że mogą cofnąć się wraz z tą pozycją, w sposób zupełnie niezobowiązujący, do czasów jej dzieciństwa.

Jedna z najlepszych książek dla młodych odbiorców, z jakimi w całym życiu się zetknęłam. Gwarantuje godziny dobrej zabawy z Jenny, Jane i jej rodziną, pozwala poznać życie sławnej pisarki w sposób niezwykle przystępny i ciepły, na dodatek pisana z ogromną dbałością o język i poziom kulturalny. Dodatkowo urozmaicenie w postaci rysunków, cytatów z powieści Jane, listów. Polecam!

10/10
książka z wyróżnieniem

za niezwykłe przygody z Jenny Cooper i Jane Austen, dziękuję z całego serca wydawnictwu


You Might Also Like

10 komentarze

 1. 10/10 WOW!!!
  Z opisu treści nie wydaje mi się żeby książka była aż tak ciekawa, ale skoro dałaś jej 10 pkt to musi być niezwykła!

  OdpowiedzUsuń
 2. Te okładki są tak urocze, że aż się proszą, aby je kupić!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jak zobaczyłam te książki w Empiku to prosiłam chłopaka, żeby mi kupił, ale nie był przy kasie :D postawiłam sobie za cel nadrzędny, że muszę je jakoś przeczytać i zrecenzować. I udało się :)

   Usuń
 3. Ujrzawszy tytuł książki mogę skomentować go tylko jednym słowem, za co z góry przepraszam - zajebisty... :>

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. cieszę się, że z góry przeprosiłeś, bo nienawidzę tego słowa ;) można go zastąpić wieloma innymi, a kulturalnymi: superowy, wspaniały, niespotykany, WOW, cudowny, świetny, przefajny...

   Usuń
 4. Chetnie zaprzyjaznie sie z ta ksiazka.

  OdpowiedzUsuń
 5. Już pierwszą częścią mnie zaciekawiłaś. Muszę przeczytać

  OdpowiedzUsuń
 6. Wow ! Ocena bardzo wysoka :) Widać, że książka zasługuje. Z chęcią przeczytałabym ją jak i pierwszą część.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Kolejna pozycja do przeczytania :D

  Zapraszam :

  http://dziewczyna-ksiazka.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń